Rapl se odehrává v drsném a nevlídném prostředí Krušných hor, kam je Kuneš (ve skvělém podání Hynka Čermáka) „uklizen" kvůli násilí spáchanému na příteli jeho bývalé ženy. V zapadlém pohraničí, lokalitě s největším výskytem kriminality u nás, musí řešit jeden těžký případ za druhým (od pašování, výroby drog přes pytláctví, prostituci až po vraždy). Zároveň se ale postupně dostává k věci, kvůli níž vlastně do kraje přišel – starému nevyjasněnému případu, vraždě policistky Wágnerové.

„Kuneš už není ten Kuneš, co býval," říká Hynek Čermák, který svou postavu charakterizoval, podle znamení zvěrokruhu, jako typického berana: „Nebezpečný chlap s klapkami na očích, ale pod drsnou slupkou má srdce. To si ale nemůže dovolit nechat na sobě znát, protože by se stal zranitelným."

Že to nebude mít v novém kolektivu policistů lehké, protože Kuneš byl a je solitér, je evidentní už z prvního dílu seriálu, v němž má společně s policejním nováčkem Robinem Lupínkem (Lukáš Příkazký) vypátrat vraha drogového dealera. Toho skolila čistě namířená kulka do hlavy jen pár okamžiků poté, co vyšel z brány věznice. „Ten Pražák o tom nemusí vědět," rozjíždí vlastní linku vyšetřování schopný policajt Gregor ztvárněný Janem Dolanským za tichého souhlasu šéfa oddělení Rohana v podání Alexeje Pyška (tým ještě tvoří Lucie Žáčková jako policistka Slepičková a Tomáš Jeřábek coby pohodář Mácha, který je nejen vtipálek, ale i výborný kuchař).

Ne úplně idylické vztahy kolegů jsou ale protkané svérázným humorem, který mnohdy tíživou atmosféru vítaně rozjitří. „Myslím, že v tom jsme se trochu poučili z Cirkusu Bukowsky. Stejně jako v něm je Kuneš silná a zajímavá postava, na které příběh stojí, ale pokusili jsme se do něj vtlačit trochu víc života," říká režisér a scenárista Rapla Jan Pachl.
Důležitou roli sehrává i zmíněná volba prostředí, které je samo o sobě místy až mystické. „Pro Krušné hory jsme se rozhodli naprosto jednoznačně. Jednak tam mám rodinnou přízeň a taky mě k tomu místu cosi táhne. Člověk se s tím krajem postupně nějak sžije, má tendenci se tam vracet," doplňuje Pachl.

„Musím se přiznat, že jsem teď měl dva dny volno a rozjel se právě do míst, kde jsme seriál točili. Už tehdy jsem si říkal, že by tam byl skvělý čundr. Tak jsem si to vyzkoušel, je to něco neuvěřitelného. Připomíná mi to Rumunsko," navázal Hynek Čermák. „Troufám si říci, že život v Krušných horách je velmi náročný, mnohdy i zlý, vše je o měsíc posunuté dopředu. Osobně jsem si užil sto padesát dnů zimy a akčních scén. Sníh na horách je krásná věc, ale pokud v něm patnáct hodin stojíte, jste v práci a civilizace je kilometry daleko, je to hodně náročné," dodává herec, podle něhož je Rapl odpovědí na všechny „rychlokvašky" a jeho kvalita roste s tím, kolik energie tvůrci do natáčení dali. „Zažili jsme při práci i mínus šestnáct stupňů, takže to bylo mnohdy těžké, ale neměnil bych. Čím víc je krušnější krajina, tím víc mě natáčení baví," dodal Pachl.

Stejně jako v případě Cirkusu Bukowsky (i filmu Gangster Ka, taktéž s Hynkem Čermákem v hlavní roli) spojil scenárista a režisér tvůrčí síly s kameramanem Markem Jandou a hudebním skladatelem Tadeášem Věrčákem. I díky jejich přínosu slibuje Rapl strhující podívanou, která z televizních kriminálek domácí provenience jednoznačně vyčnívá.