Pětice filmových premiér to tento týden nebude mít lehké. Ve společnosti maďarského snímku Saulův syn, ověnčeného Velkou cenou v Cannes a nominovaného na Oscara, zůstane tak trochu v jeho stínu. Originálně pojaté téma holocaustu, které natočil mladý maďarský filmař Laszlo Nemes jako svůj debut (!), si pozornost právem zaslouží. Nahlíží do toho nejtemnějšího zákulisí koncentračního tábora, do prostředí tzv. Sonderkommanda, jednotky vězňů, jež uklízela plynové komory. A důmyslným snímáním jediného muže, který se v těchto bestiálních podmínkách pokusí důstojně pohřbít svého syna, vypráví ve zdánlivě známých kulisách docela jiný strhující příběh.

Zdroj: Youtube

Z ostatních premiér vyčnívá po dlouhé době domácí snímek. Rodinný film je druhým počinem absolventa FAMU Olma Omerzu (debutoval snímkem Příliš dlouhá noc) a dlužno říct, že dobrým. Na nečekaně přetnutém kontaktu dětí s rodiči, kteří bez nich odjedou na dovolenou, demonstruje, jak křehké jsou rodinné vztahy a jaké důsledky může lehkovážné odloučení od dětí přinést. Zatímco hlavní hrdina Saulova syna dělá nemožné proto, aby svému dítěti poskytl poslední lidskou službu, tady se otec kvůli sobeckým zájmům kontaktu s dětmi vzdává až příliš snadno. Zajímavá konfrontace v jednom týdnu. V hlavních rolích se sešli Karel Roden, Vanda Hybnerová, Jenovéfa Boková a Daniel Kadlec. Film na sebe už stihl upozornit na zahraničních festivalech, z Tokia a Cottbusu si odvezl i ceny.

Zdroj: Youtube

S novou hrdinkou se vrací do kin jeden z nejvýraznějších španělských režisérů Julio Medem. Film Ma Ma, který zahájil v úterý i festival španělského filmu La película, vypráví také vlastně rodinný příběh. Točí se ale především kolem Magdy, energické mladé ženy, která si navzdory ranám osudu uchovává pozitivní pohled na život a schopnost odstupu. V titulní roli potkáme Penélope Cruzovou, hudbu složil dvorní skladatel Pedra Almodóvara Alberto Iglesias.

Zdroj: Youtube

A shodou okolností potkáme Cruzovou ještě v jednom filmu: v americké komedii Zoolander, respektive v jejím pokračování. Je to zhruba deset let, co se v modelingové branži sešli Derek a jeho kamarád Hansel. Jenže časy se změnily a pro svět celebrit jsou nyní oba mrtví. Mrtvé, a to doslova, začínají ovšem od jistého momentu být i některé hudební osobnosti, jejichž násilné konce spojuje týž detail – každá z nich je nalezena s grimasou připomínající nápadně jeden z Derekových výrazů. Víc od této poněkud bláznivé komedie nečekejte, to se jen Ben Stiller vrátil ke svým oblíbeným hrdinům…

Zdroj: Youtube

Snímek The Boy Williama Brenta Bella je příspěvkem do hororového žánru. Američanka, která přijíždí do anglického domu pečovat o syna majitelů, zjistí, že nejde o chlapce, nýbrž porcelánovou panenku (panáka) v životní velikosti. A že služba u manželského páru, který jí předloží soupis všeho, co (ne)má jejich „dítěti" dělat, a který se tímto bizarním způsobem vyrovnává se smrtí jediného syna, nebude ani trochu snadná…

Zdroj: Youtube

Poslední novinkou týdne je animované dobrodružství z francouzsko-belgické produkce Robinson Crusoe: Na ostrově zvířátek. Titul napovídá, že moc vážně autoři filmu trosečníka asi brát nebudou. Zato zvířata dostanou velký prostor. A tak to i je. Na malém exotickém ostrově sice skutečně ztroskotá za dramatických okolností muž, nicméně od chvíle, kdy se dotkne jeho břehů, končí jako hlavní hrdina. Nejen že jeho další eskapády připomínají tak trochu grotesku, ale k jeho záchraně zásadně přispěje ukecaný papoušek… A protože Pátek tu už byl, dostane tenhle opeřený kamarád jméno Úterý. Animace je to vcelku zdařilá, podívaná spíše nenáročná.

Zdroj: Youtube