„Radši se mě ani neptejte," řekla žena, která na hřišti v centru Hanušovic v úterý 9. září dopoledne hlídala malého synka. Vzápětí přiznala, že se jí film nelíbil.

„Asi jsem ho nepochopila. Dialekt byl jakýsi divný, hanácký. Byla tam samá sprostá slova. Přišlo mi, jako by z nás chtěli udělat blbce," doplnila.

Film nesplnil očekávání ani Dobroslava Picka. Jako jeden z místních, kteří se podíleli na natáčení, účastnil červencové předpremiéry ve Starém Městě. „Filmu chyběla zápletka, humor byl na hraně vkusu, vadil mi dialekt. Tady se tak nemluví," řekl Dobroslav Picek.

Zklamal jej i fakt, že scény natáčené s komparsisty přímo v Hanušovicích se nakonec do výsledné podoby snímku nedostaly.

Řada místních přiznává, že film neviděla. „Já bych ho vidět chtěla. Je dobře herecky obsazený," míní mladá žena Lenka Richterová.

„Promítají ho tady všude v okolí. Jesenicko je hrdé na to, že má film z místního kraje. Já mám Krobota rád, uznávám ho jako režiséra i jako herce," doplnil její vrstevník Jan Hruška.

S Dírou u Hanušovic objížděl Šumpersko a Jesenicko letní Biograf Láska. V uplynulých týdnech zavítal do Velkých Losin, Rapotína, Bohdíkova, Žulové nebo Štítů. Podle jeho provozovatele Radka Auera byly projekce v regionu hojně navštěvované. Na každou z nich přišlo okolo tří nebo čtyř stovek lidí.

Provozovatel letního kina potvrdil, že lidé v regionu vnímají film rozporuplně. O přijetí snímku diváky rozhoduje i to, jak se obecenstvo naladí v prvních pěti minutách promítání.

„Měli jsme dvě projekce, kdy se divákům film velmi nelíbil a dotkl se jich. Většinou jsme měli pozitivní ohlasy, ale vždycky se objevily kritiky typu nesprávného nářečí a srovnávání, že realita je trochu jiná," řekl Radek Auer.

Díru u Hanušovic natočil jako svůj filmový debut divadelní režisér, herec a zábřežský rodák Miroslav Krobot. Snímek vznikal v loňském roce v malé obci Vikantice na Hanušovicku. Celostátní premiéru měl letos 24. července.

Ve srovnání si jinými českými filmy si Díra u Hanušovic nevede vůbec špatně. Za prvních sedm týdnů od premiéry ji vidělo bezmála 132 tisíc lidí a utržila sedmnáct milionů korun.

Pro srovnání: V loňském roce v České republice vzniklo 47 filmů. V žebříčku jejich návštěvnosti za celý loňský rok by se Díra u Hanušovic již nyní umístila na sedmé pozici.