/TRAILER/ Stranger Things 2. Čili Divné věci podruhé. To je jeden z hitů podzimní nabídky Netflixu, druhá série hororově laděných příběhů ze života teenagerů na malém městě, jež sedne dušičkové náladě následujících týdnů jako ulitá. Startuje 27. října.

Od konce minulého týdne je k vidění také Suburra, další původní projekt této internetové televize odehrávající se v divokých italských kulisách. Jeho klíčovými slovy jsou politika, církev, zločin, a nejčastější hláškou: „Jsem v hajzlu.“ My si můžeme při jeho sledování říkat, jak je dobře, že takhle bídně na tom snad zatím nejsme…

Richard Krajčo a David Švehlík na archivním snímku z představení Deštivé dny.
Krajčo se Švehlíkem nedohráli představení v Dolním Benešově. Prý kvůli divákům

Netflix pokračuje ve velkorysé dramaturgii, jež mapuje aktuální témata napříč generacemi i žánry. Ke cti jí slouží, že si nebere servítky a netočí laskavá retra, nýbrž šlape do nepříjemných společenských jevů provázejících naši současnost. Ať jsou to slabiny mezinárodní politiky nebo způsob života dnešních teenagerů.

Zdroj: Youtube

Že to není tak docela selanka, potvrzuje třeba série 13 důvodů proč, pod níž je podepsán režisér Spotlightu Tom McCarthy a na jejíž produkci se podílí zpěvačka Selena Gomez. Nové díly má skvělá série Orange is the New Black z ženské věznice, 12. října má premiéru černá komedie Fe de etarras o partičce ze španělského městečka, do jejíž nálady zasáhne vítězství španělského fotbalového týmu v Africe.

Filmy, co čeří vodu
Některými projekty občas Netflix čeří užitečně vodu. Například s komorním rodinným snímkem Meyrowitzovy povídky s Dustinem Hoffmanem, který bude mít na Netflixu premiéru tento pátek. S něžně humorným nadhledem vypráví příběhy tří dospělých sourozenců a jejich vztahu ke svérázně stárnoucímu otci, bývalému umělci.

Společnosti se podařilo prosadit jej letos s korejským filmem Okja s Tildou Swinton do hlavní soutěže v Cannes. U některých zástupců francouzského filmového průmyslu za to ale sklidili kritiku, že do prestižní soutěže nepatří streamované filmy, jež nemají diváci možnost vidět v kinech. „Já doma velké plátno mám,“ opáčil žertem Dustin Hoffman na setkání s novináři. A režisér filmu Noah Baumbach ho doplnil: „Pustíme si film v Dustinově obýváku, ostatně mohou přijít i další.“

Nového trendu se v Cannes zastala i Tilda Swinton, šéf poroty Pedro Almodóvar ale podpořil rozhodnutí festivalu, že se soutěžní filmy musí příště promítat ve francouzských kinech a streamovací videotéky je předplatitelům nabídnou s tříletým zpožděním. „Nemám nic proti moderním platformám, ale chci dál bojovat za to, aby diváky nadále hypnotizovaly filmy na velkém plátně,“ řekl režisér.

Blade Runner 2049 2D
Blade Runner podruhé. Filmařsky je dokonalý, chybí mu však emoce

Společnost v posledních týdnech potvrdila i další připravované projekty, mj. celovečerní hraný snímek o vrahu Breivikovi. Drama inspirované případem norského teroristy, který zabil před šesti lety 77 lidí, je nejtěžším zločinem v zemi od druhé světové války a natočí je Paul Greengrass. Tvůrce filmů o Bourneovi, který už má za sebou první předtáčky, realizuje film v Norsku s místními herci a rozpočtem 20 milionů dolarů.

Streamující Coeni
Pozornosti se těší i chystaný seriál Zaklínač podle knižní předlohy známého polského autora Andrzeje Sapkowského, která se adaptovala už jednou. Viděli jsme ji i na českých obrazovkách, sám autor z ní ale moc nadšen nebyl. „Jsem rád, že nové adaptace se ujme Netflix, věřím, že autoři scénářů zůstanou věrní klíčovým motivům, jejichž hledání i psaní jsem zasvětil třicet let,“ řekl spisovatel.

Americký spisovatel Dan Brown vystoupil 15. ledna v Praze na tiskové konferenci.
Nový román Dana Browna, autora Šifry mistra Leonarda, vyjde česky v únoru

K rostoucí vlně filmařů okouzlených novými technologiemi i distribucí se letos přidali i Ethan a Joel Coe- novi, kteří svůj přestup ze studií na internet komentovali po svém a pregnantně: „We are streaming motherfuckers!” „Streamující hajzli“, jak se s humorem sobě vlastním nazvali, natočí pro Netflix minisérii Balada o Busterovi Scruggsovi. A konečně, k šesti dílům své show se tu upsal i komik David Letterman, jenž se tak znovu vrací na scénu.

Hrst dolarů navíc
Netflix, který má už přes 104 milionů předplatitelů, se těší velkému zájmu. Dodejme však pro úplnost, že s rostoucími diváky společnost přitvrzuje. Zvedla aktuálně poplatek pro nové předplatitele o dolar, na 10,99 dolarů, stávající uživatelé se ke zvýšení mají přidat o několik měsíců později, zatím platí 9,99 dolarů. Základní služba, tj. jedno zhlédnutí bez HD a ultra HD kvality zůstává na 7,99 dolarů za měsíc. Kvalita zkrátka něco stojí.