HERECKÉ IKONY

„Na čtyřicet projekcí během čtyř festivalových dnů proběhne v obvyklých interiérových prostorách hradu a na jeho nádvoří," uvádí za organizátory Jana Bébarová. Od počátku festivalu je tradicí, že dva ze tří hlavních promítacích sálů (ke kterým se loni přidal čtvrtý, Královský sál) nesou jména hereckých ikon filmu noir.

První rok (2013) na Kokoříně to byli tajemná kráska Gene Tierney a cynický Humphrey Bogart, druhý rok (již na Křivoklátě) čestný dobrák Glenn Ford a herecká profesionálka za každé situace Barbara Stanwyck, v roce 2015 rebel John Garfield a průbojná Joan Crawford, loni se sály jmenovaly podle jubilantů Kirka Douglase a Olivie de Havilland.

„Letos Noir Film Festival pomyslně smekne před charismatickým milovníkem Robertem Mitchumem a křehkou blondýnkou s drsným hlasem Lizabeth Scott," prozrazuje Bébarová.

Robert MitchumZdroj: NFF

VLAKY VE FILMU NOIR

Hlavní tematická sekce letos ponese název „Vlaky ve filmu noir". Klíčovým bodem programu tak budou temné snímky, jejichž napětí vyvěrá ze stísněných prostor dopravního prostředku, v nichž jsou všichni zúčastnění de facto uvězněni. Tak jako násilnickým manželem utlačovaná Vicki, ztvárněná Glorií Grahamovou, která svádí dobráckého veterána Jeffa (Glenn Ford) ve filmu Human Desire (1954), který Fritz Lang v pozdní fázi své hollywoodské kariéry natočil podle románu Émile Zoly Člověk bestie.

Napínavé drama nabídne i snímek noirového veterána Anthonyho Manna The Tall Target (1951), který se kompletně odehrává ve vlaku a jehož hrdina v podání Dicka Powella se usilovně snaží zabránit pokusu o atentát na amerického prezidenta Abrahama Lincolna před inaugurací. Strážci zákona a svědci zločinu v utajení čelí nebezpečí v noiru Richarda Fleischera Narrow Margin (1952).