Že má režisér Tim Burton nejlepší filmy za sebou, potvrdily už Big Eyes a Temné stíny. Svou dvorní herečku a životní partnerku Helen Bonham Carter sice vyměnil (tedy jen na plátně) za mladší, sexy Evu Green, vizuál a nápady ale zůstaly stejné. Takový je i Dumbo, který teď vstoupil do kin.

Reklama na hračky

Ostatně i fakt, že Burton kývl na adaptaci disneyovky, svědčí o tom, že se mu už do kreativních dobrodružství nechce. Jede na vlně hraných přepisů animáků Walta Disneyho, kterými už několik let americké studio oživuje někdejší hity s hollywoodskými hvězdami v čele. Namátkou Kráska a zvíře s Emmou Watson, Kryštůfek Robin s Ewanem McGregorem, Louskáček s Keirou Knightley.

Asi nejlepší zpracování starých animáků nabídla Kniha džunglí Jona Favreaua. Nic to ovšem nemění na tom, že filmy byly u Disneyho převážně nástrojem byznysu a reklamou na hračky. Čili snadným výdělkem bez větší námahy a kreativity.

Dumbo je milou a vkusnou rodinnou podívanou. To je u Burtona, který do hrané verze převedl už disneyovku Alenka v říši divů, naštěstí záruka. Příběh je obměněný, místo sešlosti mluvících zvířat se točí kolem lidí. Skomírající cirkus zvedne z prachu narozené slůně, zprvu vysmívané, posléze létající hvězda manéže. Když se ale cirkusáci nechají vlákat do služeb Vandemera a jeho zábavního Dreamlandu, padnou do pasti a musí se bránit.

| Video: Youtube

Dumbo nemluví, jen vydává zvuky a škálu pocitů vyjadřuje pohyby chobotu, pohledem očí, případně rezignací vleže. To až tolik nevadí, pořád je to pro děti vděčná figura a zdroj humoru i soucitu. Hůř dopadly ostatní, u nichž se autor scénáře Ehren Kruger, podepsaný mj. pod Transformers, omezil na strohé charaktery.

S výjimkou Maxe Mediciho v podání Dannyho DeVita nemají herci příliš co hrát. Malá Nico Parker působí spíše jako devatenáctiletá studentka Oxfordu než dívenka svého věku. Vandemere Micheala Keatona je tu za zloducha, avšak poněkud unylého… Eva Green, kterou režisér obsadil už do Sirotčince slečny Peregrinové pro podivné děti, má stále šmrnc, ani ona ale nijak zásadní prostor nedostala. Colin Farrell coby otec dětí vysloužilec se tu takřka ztrácí.

Pořád je za vším cítit, co Burtona na příběhu zajímalo: dobrá pověst, elementární slušnost, sounáležitost. Nutnost je bránit. A motiv mizející tradice kontra neomalený byznys. Což je ovšem trochu střílení do vlastních řad s ohledem na to, že se sám dal do služeb ždímačky na peníze.

Hodnocení Deníku: 60 procent.

Hrané disneyovky:
Alenka v říši divů 2010 (režie Tim Burton)
Sněhurka 2012 (režie Tarsem Singh)
Popelka 2015 (režie Kenneth Branagh)
Alenka v říši divů: Za zrcadlem 2016(režie James Bobin)
Kniha džunglí 2016 (režie Jon Favreau)
Kráska a zvíře 2017 (režie Bill Condon)
Louskáček a čtyři říše 2018 (režie Lasse Hallström)
Kryštůfek Robin 2018 (režie Marc Forster)
Lví král 2019 (režie Jon Favreau)