Nebýt archivu, nebylo by zřejmě na většině domácích stanic poslední den v roce co vysílat. Ani letošní skladba pořadů nepřekvapila.

Sahalo se do stejných šuplíků (Bohouš, Silvestry Vladimíra Menšíka, Jára Cimrman ležící, spící, Na stojáka, Tři vejce do skla, Show Jana Krause), moderovali titíž. Nechyběli všudypřítomní Karel Gott a Michal David, samozřejmě napříč stanicemi.

Nic proti archivu

Ale zejména veřejnoprávní televize se svými bohatými zásobami by občas mohla vypravit na obrazovku něco, co diváci běžně neuvidí. Kdy jindy než právě v tento večer lze připomenout méně známé mikrokomedie, autory a herecké tváře? A nespoléhat jen na Vladimíra Menšíka či Jiřího Sováka…

Premiérových speciálů bylo ještě méně než loni, kromě Zázraků přírody, kde se zábava klopotně vyráběla za pomoci jeleního vábení, a pořadu Do roka a do dna se jako novinka tvářil na většině stanic jen osvědčený „Best of". Čili výběr toho takzvaně nejlepšího z roční produkce – Janem Krausem počínaje a Všechnopárty a hudební „Tvojí tváří" konče. Některé talk show byly milé a vtipné, nicméně všechny jsme je na obrazovce už viděli. Letošní hit Novy Moje tvář má známý hlas vsunul do celonočního sestřihu populární soutěže pohled do zákulisí, jinak žádné novum.

Tradiční pokus o netradiční Televizní noviny dopadl jako vždycky – smáli se více moderátoři než diváci. A to se vybraný tým z „novin" navlékl i do vojenského mundúru, aby na cvičišti zjistil, jak těžký je úděl mužů v zeleném (!) Konala se nudná proměna moderátorů v čase. A Kristina Kloubková si zahrála na učitelku mateřské školy… Zábava k popukání.

Totéž platilo o jediné nové show: Barrandovském Silvestru, který se stále stejnou sebepropagační úchylkou, umakartovými výrazy a mimo humor moderovali Aleš Cibulka, Kateřina Brožová a Vlasta Korec. Na frak dostaly jak „nebezpečné vztahy", tak pohádky – ze setkání „Popelek" za hranicí trapasu se člověk málem osypal.

Čest obrazovky zachraňoval alespoň Václav Moravec se svými hosty na ČT24, v níž živel Dagmar Peckové převálcoval všechny a kde se David Vávra roztomile přel s Petrem Pithartem, zda jsme my Češi pozitivní.

Ideální cestou shodnou s dramaturgií zahraničních stanic se pak vydal ČT art, který nabídl kvalitní hudební program: Tonyho Bennetta a Lady Gaga, Lord of Dance kombinující irský folklor a moderní tanec a po půlnoci Paula McCartneyho v Londýně. Je pořád stejně dobrý. Škoda, že se totéž nedá říct o dramaturgii hlavní silvestrovské nabídky tuzemských stanic.