Žádný z nich není jednoznačnou hitovkou, nabízejí ale v každém případě rozličné divácké zážitky i osvěžení v různých žánrových krajinách. Oslavovaný oscarový snímek Still Alice, který dostal český distribuční název Pořád jsem to já, nevybočuje nijak zásadně z tuctových příběhů na téma vážná nemoc v americké rodině. Jestli stojí za vidění, pak kvůli hereckému výkonu Julianne Mooreové, která za svou pečlivou studii úspěšné vědkyně devastované Alzheimerovou chorobou dostala Oscara.

Zdroj: Youtube

Pestrobarvec petrklíčový, kde hrají krom jiného roli zpustlý šlechtický dům a motýlí křídla, signalizuje už svým titulem, že nejde o běžnou podívanou. Autor námětu a režisér Peter Strickland tu v rafinované modelové hře dvou žen zkoumá potřebu dominance a submisivity ve vztazích. Artový snímek, jenž zaujal na festivalu v Torontu, není podívanou pro běžné diváky, okouzluje ale uhrančivou smyslnou náladou a magickým hudebním doprovodem.

Zdroj: Youtube

Královu zahradnici, druhý režijní počin britského herce Alana Rickmana, jsme viděli za účasti samotného tvůrce už na Febiofestu. Představitel čaroděje Snapea v něm odkrývá tajemství zrodu zahrad ve Versailles, ale také příběh lásky dvou plachých lidí a zádumčivou osobnost krále Ludvíka XVI. Postavu zahradnice Sabine svěřil Rickman své kolegyni Kate Winslatové. "Byla jediná, koho jsem si v této roli dokázal představit: je uvěřitelná, když se rukama hrabe v hlíně, a zároveň má neuvěřitelnou mentální energii," řekl v Praze režisér.

Zdroj: Youtube

Nejhorší, co můžete v gangsterské branži udělat, je zabít syna svého kámoše. A přesně to se stane Jimmymu, když brání syna vlastního. Je nabíledni, že od teď je terčem kamarádových poskoků on… To je zápletka thrilleru Noční běžec, který natočil Jaume Collet-Serra s Liamem Neesonem v hlavní roli a který opakuje známá schémata včetně ponuré nálady jediné noci, v níž se tohle všechno v ďábelském tempu semele.

Zdroj: Youtube

A ještě jedna adrenalinová podívaná, tentokrát v hororových kulisách s výmluvným titulem Neutečeš. Film Davida R. Mitchella začíná nevinně, nezávazným sexem, důsledky jsou zcela jiné než neškodné svrbění výčitek svědomí. Krátký prožitek na sedadle auta skončí pro mladou Jay na podlaze opuštěné továrny a s démony v patách, o jakých neměla dosud tušení…

Zdroj: Youtube

Koprodukční snímek Holub seděl na větvi a rozmýšlel o životě bude mít téměř jistě podobný divácký osud jako Pestrobarvec petrklíčový. Pouť dvojice prodejců, jakýchsi novodobých Cervantesových hrdinů Dona Quijota a Sancha Panzy, lidskými slabostmi, vášněmi a malichernostmi má totiž v podání švédského režiséra Roye Anderssona až příliš nekonečné záběry a příliš svérázný humor. Ale své trpělivé diváky si jistě najde. Jen to nebude v běžné síti multikin.

Zdroj: Youtube