Je dílem režiséra Jana Hřebejka a scenáristy Petra Jarchovského, který ji napsal s autorem stejnojmenné knižní předlohy Michalem Sýkorou (Paseka, 2012). A dodejme, že vcelku zručně. Nepočítáme-li detektivně laděnou Nevinnost, je to v jejich společné práci první skutečná krimi, kde smrt odstartuje sérii vyšetřování. Oba si tohle žánrové občerstvení zjevně (a se ctí) užili. V první třetině dílu sice možná trochu dlouho exponují hlavní postavy a rámec příběhu, jakmile je ale nalezena oběť, dostane děj ten správný spád.

Přestože původní látka čítá tři sta stran, podařilo se scenáristovi vyhmátnout klíčové motivy příběhu, jehož autor si pohrává s exorcismem na české půdě. A jakkoli je tento fenomén oblíbeným jevem v řadě detektivek, klišovitě jejich série zatím nevyhlíží. Oporou byla nesporně předloha sama, v níž Sýkora sice nabízí klasickou detektivku, nicméně postavy ukazuje i s jejich slabostmi a zápory, mile vybočuje z žánrově zavedených charakteristik. To se týká jak vyšetřovatelů, tak i faráře,v jehož venkovském kostele je nalezena mrtvá dívka se satanským znamením vyrytým za živa do těla. Katolík není žádný svatoušek, udržoval totiž s dívkou poměr. Ve hře jsou ovšem i další podezřelí: místní surovec bijící manželku, fanatický pisálek marně prosazující vydání knihy, další kněz… Trefně a nijak černobíle napsané charaktery prozrazují autorovu znalost venkovského (a posléze i univerzitního) prostředí – Sýkora je pedagogem na olomoucké univerzitě.

Jan Hřebejk si tu navíc (oproti předloze) prosadil u scenáristy více humoru, takže vyprávění nabízí krom napětí a spekulací ohledně pachatelů i úlevné chvilky smíchu. Ty vyvolává hlavně konfrontace světa duchovních s praktikami kriminalistických neznabohů v podobě kuriózních dialogů a poznámek, jichž se dopouští hlavně Výrové nadřízený v roztomile cynickém podání Miroslava Krobota. Výtečnou partnerkou je mu Klára Melíšková v roli komisařky Výrové (jejich společný výslech dvou farářů je vskutku půvabnou etudou). Až se člověku někdy chce říci: nebýt herců Dejvického divadla, kde by čeští režiséři byli? V exorcistovi se ale naštěstí sešla pestrá sestava: kromě zmíněných jsou tu i Stanislav Majer a Tereza Voříšková jako další členové detektivního týmu, Jan Budař a Jan Vlasák coby faráři, Kryštof Hádek, Alena Mihulová, Norbert Lichý či Kateřina Winterová. Spolu s poctivě natočenými filmovými reáliemi, hudbou Aleše Březiny a osvěžujícími detaily jako Bob Dylan, kterého poslouchá komisařka, slibuje „Exorcista" na oba další večery zajímavou podívanou.