"Popravdě řečeno jsem nečekal, že se bude tleskat po celou dobu závěrečných titulků pomalu deset minut," řekl ČTK Marhoul. Dojaté z přijetí filmu byly i zahraniční hvězdy filmu. "Já je měl za zády, protože jsem se musel jít dopředu klanět, ale potom mi na ně nabonzovali, že všichni plakali," prohlásil Marhoul.

Tvůrci se před uvedením snímku pozdravili s desítkami fanoušků čekajícími před festivalovým palácem. Marhoul a čeští herci Petr Vaněk, Jitka Čvančarová a představitel hlavní role Petr Kotlár se po červeném koberci za pozornosti médií prošli s hvězdami světové kinematografie Barrym Pepperem, Julianem Sandsem, Udem Kierem nebo Stellanem Skarsgardem, kteří ve filmu natočeném podle stejnojmenného románu Jerzyho Kosińského také hrají. Nechyběl ani kameraman Vladimír Smutný.

Režisér Václav Marhoul
Václav Marhoul: Ptáče zrálo od Tobruku. Prostě jsem to chtěl natočit

Před budovou Palazzo del Cinema panovala v teplém počasí uvolněná atmosféra. Mezi příznivci byli i filmoví nadšenci z České republiky a ze Slovenska, kterým čeští tvůrci rozdávali podpisy. Po nezbytném focení se odebrali do promítacího sálu, kde Nabarvené ptáče čekala oficiální festivalová premiéra.

Snímek znamená první soutěžní účast české kinematografie na jednom z největších filmových festivalů po 25 letech. O hlavní cenu Zlatého lva bojuje mezi 21 uchazeči. Zatím posledním českým filmem v hlavní soutěži v Benátkách byl v roce 1994 film Jiřího Menzela Život a neobyčejná dobrodružství vojáka Ivana Čonkina.

Natáčení filmu 3Bobule v Moravské Nové Vsi.
Pokračování Bobulí: Hádek odhalí výrobu v kvevri. Po práci si dává sklenici vína

Letošní ročník festivalu, který potrvá do 7. září, provází velký zájem diváků. Ti od rána navštěvují jeho dějiště na ostrově Lido a hlasitým pokřikováním zdraví herce procházející na projekce nebo tiskové konference. Mezi přihlášenými hosty jsou například Robert De Niro, Brad Pitt, Kristen Stewartová, Scarlett Johanssonová nebo Catherine Deneuveová. Festival provázejí přísná bezpečnostní opatření, na místě jsou policisté i vojáci se samopaly a každý příchozí musí projít osobní prohlídkou.

Ředitel festivalu Alberto Barbera v rozhovoru pro italský magazín Storie uvedl, že benátský festival navštívilo loni 82 tisíc diváků. V roce 2011 to bylo 35 tisíc lidí. Kvůli narůstajícímu zájmu organizátoři letos rozšířili promítací kapacity. "Přemýšleli jsme i o ceně diváků, ale zatím váháme. Vyžadovalo by to velmi komplexní a náročně ověřitelný mechanismus hlasování," uvedl Barbera.

Podle Barbery nejde v soutěži jen o kvantitu a kvalitu filmů. "Myslím, že jsme i velkou příležitostí pro mladé režiséry a nové talenty," míní Barbera. Připomněl také několik filmů, například Gravitace, které po uvedení v Benátkách v předchozích letech získali řadu cen včetně Oscara. "Jsme rádi, že jsme trampolínou pro nové autory i pro Oscary," dodal.

Marhoul: Film Nabarvené ptáče jsem musel natočit

Snímek Nabarvené ptáče je univerzální příběh o lásce, dobru a humanitě, který bylo nutné vyprávět. Na tiskové konferenci v rámci mezinárodního filmového festivalu v Benátkách to dnes řekl režisér Václav Marhoul. Setkání s novináři, které předcházelo podvečerní oficiální premiéře filmu, se zúčastnili i zahraniční hvězdy účinkující v tomto soutěžním snímku Barry Pepper, Julian Sands, Udo Kier a Stellan Skarsgaard.

"Když chce umělec natočit film o tom, jak je důležitá láska, dobro a lidskost, má dvě možnosti - udělat krásný barevný film se zahradou plnou květin a s modrou oblohou, nebo může naopak zdůraznit, co je potřeba hledat, co nám chybí," řekl Marhoul. "Na začátku natáčení jsem netušil, že toto téma bude nyní tak aktuální… Tolik malých opuštěných dětí utíká ze Sýrie, Libye, Afghánistánu a vlastně se snaží o to samé, o co se snaží moje hlavní postava - zachránit si život," dodal.

Přítomní novináři se zajímali, proč je film černobílý a mluví se v něm "slovanským esperantem". "Chtěl jsem, aby snímku bylo možné věřit. A barva není tak pravdivá, nejsem televizní režisér, ale milovník klasických filmů," uvedl Marhoul. Neurčitý slovanský jazyk použitý v dialozích místních obyvatel vysvětlil tím, že příběh se odehrává kdesi na východě Evropy. "Hodně lidí v Polsku si myslí, že se to odehrává v jejich zemi," připustil Marhoul a připomněl, že autor knižní předlohy Kosiński udělal chybu, když nepravdivě tvrdil, že jde o jeho vlastní autobiografii. Nepovažuje to však za zcela podstatné.

Petr Kotlár
Nabarvené ptáče chytlo šťastný vítr. Míří do Benátek

"Jsem moc rád, že jsem se stal součástí tohoto díla," uvedl německý herec Udo Kier, který ve filmu Nabarvené ptáče ztvárnil roli sadistického mlynáře. "Tu knihu jsem četl a chlapec ztvárňující hlavního hrdinu (Petr Kotlár) byl fantastický. Narodil jsem se v Německu za druhé světové války, takže jsem byl v té době také chlapec, také jsme neměli co jíst, a tak jsem se snažil všelijak vydělat na živobytí," dodal herec, známý z filmů Larse von Triera Dogville, Melancholia a Nymfomanka.

Anglický herec Julian Sands si rolí pedofilního Garbose rozšířil portfolio záporných postav. "Četl jsem tu knihu jako student. Myslím, že idea toho snímku v dnešní době rezonuje pro celý svět," uvedl herec, který se objevil například ve filmu Vražedná pole nebo v roli Vladimira Bierka v televizním seriálu 24 hodin. Kanadský rodák Barry Pepper, který na sebe upozornil rolí ostřelovače Jacksona ve snímku Zachraňte vojína Ryana, se tentokrát v Marhoulově filmu představuje jako ruský ostřelovač Mitka. "Hodně mě při volbě této role ovlivnily zaslané fotografie. Původně jsem si myslel, že půjde o dokumentární snímek," sdělil.

Známá švédská hvězda Stellan Skarsgaard, hrající v Marhoulově filmu německého vojáka Hanse, knihu četl v mládí. "Byl jsem rád, když mi Václav, se kterým se znám už dlouho, zavolal a mohl jsem se na natáčení podílet," uvedl herec, mezi jehož známé filmy patří například Prolomit vlny, Dobrý Will Hunting, Piráti z Karibiku: Truhla mrtvého muže nebo Mamma Mia!

Ve filmu Nabarvené ptáče je mnoho drsných scén, krutým zacházením v něm netrpí jen lidé, ale i zvířata. "Říká se, že pro režiséra je nejtěžší práce s dětmi a zvířaty, my jsme měli oboje. Práce se zvířaty byla velmi komplikovaná, například uhoření zvířete hned v úvodní scéně vyžadovalo speciální efekty a práci postprodukce," konstatoval Marhoul.

V tuzemských kinech bude mít Nabarvené ptáče premiéru 12. září. Ještě předtím se 9. září představí na mezinárodním filmovém festivalu v Torontu.