Po pravdě, nebýt oněch roztodivných krtečků, myšek, Větvíků či monstr potvor s chundelatým ocasem, zase tak moc by se nová série z pera J. K. Rowlingové od Harryho Pottera co do nápadů nelišila. I když je chválabohu oproti jedničce alespoň druhý film více dějový.

Na konci prvního filmu jsme hlavního hrdinu, Mloka Scamandera (Eddie Redmayne), opustili poté, co se Kouzelnickému kongresu podařilo s jeho pomocí zajmout černokněžníka Gellerta Grindelwalda (skvostný Johnny Depp). Dvojka startuje efektní jízdou v kočáru, jenž převáží temnou oblohou ostře sledovaného vězně, který naplní svou hrozbu. Ovládne situaci, prchne a začne svou démonickou silou shromažďovat stoupence, aby nastolil vládu čistokrevných čarodějů…

Albus Brumbál jako jediný možný Grindelwaldův soupeř střet odmítne, a tak je do hry opět vtažen Mlok, roztržitý mladík s kufříkem plným magických tvorů z cest kolem světa. Temné straně padouchovy síly ale propadají i ti, kteří se zdáli být nezlomní, a dojde na první ztráty.

Do příběhu vstupují nové postavy, jiné, známé z potterovské série, se připomínají v mladším vydání (oba Brumbálové), objeví se i známé magické figury jako Fénix, vrátíme se do Bradavic.

Akce a detaily

Režisér David Yates je zkušený řemeslník, takže kromě akce ve filmu pracuje nápaditě i s kulisami Londýna i Paříže (Doverské štíty, lodě na Seině, záběry ze střech s Eiffelovkou v pozadí). Autorka předlohy i scénáře je zase hravá, a tak baví jednotlivými gagy a detaily. Větvík visící na niti trhajícího se knoflíku, krtek houpající se na šňůře u lampy, péřové „chrastítko“ pro hřivouna, hlášky hrdinů a potvůrek. Magie reálných scenérií propojená s architekturou kouzelnického světa funguje, jak má.

Výprava a dobové kostýmy jsou velkorysé, práce s kamerou dynamická, hudba podmanivá. O postprodukci nemluvě. Fantastická zvířata snadno strhnou. Zanesou vás pod vodu s Hastrmancem, do oblak s čaroději, monumentálního kolosea či na slavný pařížský hřbitov, kde tvůrci rozehrají parádní finále. Velký podíl na tom má Johnny Depp jako zlověstný Grindelwald, to byl pro „Zvířata“ bezpochyby zásadní úlovek.

Potěší i angažmá Juda Lowa v roli mladého Brumbála, i když máme tuto postavu spojenou s jiným protagonistou. Jen člověku při tom všem dochází, že příběh jen variuje motiv boje dobra se zlem a že bude fuška udržet jej v dramatické kondici.

Trojka je naplánována na rok 2020, další dva přijdou poté. Všechny má točit Yates, autorka je jasná. Držme jim palce. Jedno je jisté vydělávat držitelka Řádu britského impéria i američtí producenti umějí.

Hodnocení Deníku: 70 procent