Březnové datum vyměnili za září. A doufají, že diváci zůstanou Febiofestu věrní. I když už teď je jasné, že zájem bude menší. Roušky, menší sály, méně hostů.

Febiofest, který začíná zítra v Praze a obsáhne letos jen šest regionů, udělal radikální řez. Soutěž autorských sním-ků nastupujících filmařů je menší a poprvé ji nebude hodnotit porota divácká, nýbrž odborná.

Mádl i Horák

Zasednou v ní herec, režisér a scenárista Jiří Mádl, režisér, scenárista a producent Slávek Horák a režisérka a scenáristka Beata Parkanová. Všichni uvedou na přehlídce i svůj film. Mádl snímek Hra, v němž hraje hlavní roli, Horák novinku Havel, Parkanová debut Chvilky.

V soutěži se potká jen pět snímků: Služebníci, Naděje, Zabij to a opusť město, adaptace románu Jacka Londona Martin Eden a drama Zemřeš ve dvaceti (poslední dva filmy byly vloni oceněny v Benátkách.

Febiofest také vzdá hold nedávno zemřelému režisérovi Jiřímu Menzelovi. Uvede jeho Skřivánky na niti, Rozmarné léto a oscarové Ostře sledované vlaky. Každý snímek bude mít speciální úvod.

Do termínu 25.30. září se vmáčklo Finále, plzeňská přehlídka domácí tvorby, jež se běžně koná v dubnu. „Že bude méně diváků, je evidentní,“ potvrzuje trend diváckého zájmu výkonný ředitel Petr Veruněk. „Máme sníženou kapacitu sálů, žádný nebude nad sto diváků, navíc řada lidí vyčkává s nákupem lístků na poslední chvíli.“ Lidé také často volají, aby zjistili, zda se Finále koná a v jakých podmínkách. „Zájem se houpe podle toho, jaké zprávy právě vládnou médiím. V podstatě lze říct, že to určují tiskovky na vládě,“ směje se Veruňka. Odhaduje, že návštěvnost letos klesne asi o 40 procent.

Animovaná naděje

Ještě větší změna čeká Anifilm, mezinárodní festival animovaného filmu. Květen se změnil na říjen (6.11. 10.) navíc se přesouvá i lokálně. Z Třeboně do Liberce.

„Cítíme od města velkou podporu, to jsme v jižních Čechách nezažili,“ říká ředitel festivalu Tomáš Rychetský. „Jak to bude s diváky, je věštění z křišťálové koule. Prodávají se akreditace, filmaři chtějí přijet, jak bude reagovat liberecká veřejnost je otázka, jsme tu poprvé. Ale o víkendu tu byl velký koncert a lidé přišli, je znát velký hlad po kultuře. Věříme, že zájem bude i o Anifilm.“

Diváky čekají animované roušky, řada kvalitních filmů včetně oblíbené světové soutěže krátkých snímků i speciální akreditace Visitor Basic umožňující trasování.

Vary: 54 ½

Citelně zasáhla pandemie karlovarský festival. Řádný 55. ročník se uskuteční až v příštím roce, organizátorům to nicméně nedalo a kromě letní přehlídky Tady Vary plánují na 18.21. listopadu akci 54 ½ MFF Karlovy Vary. Ve čtyřech karlovarských kinech poběží 30 filmů, každý bude mít dvě projekce. „Hodnotou našeho fes-tivalu je atmosféra setkávání a sdíleného filmového zážitku. Společně se radovat, dojímat i bát se. Věříme, že teď opět nastává čas, kdy můžeme být spolu,“ vysvětluje záměr prezident Jiří Bartoška.