V Praze začne 25. ročník mezinárodního filmového festivalu 15. března a skončí o osm dní později. Poté se přesune do dalších šestnácti míst republiky. Hostem bude Arnaud Desplechin, jenž přiveze režisérskou verzi svého snímku Ismaelovy přízraky, který loni zahajoval Cannes.

Depeche Mode
Depeche Mode se vrací s deskou Spirit

Desítka vybraných titulů zahrne filmy Lola běží o život od Toma Tykwera, Mulholland Drive Davida Lynche a oscarového Pianistu, jehož režisér Roman Polanski jej přijel v roce 2003 uvést osobně do Prahy. Letos organizátoři představí v sekci Masters jeho novinku Podle skutečné události inspirovanou knižní předlohou o spisovatelce, z jejíž ctitelky se vyklube stalkerka.

Masters (sekce mistrů) přivezou i premiérový film Abbase Kiarostamiho 24 obrazů, který měl premiéru loni v Cannes, nejnovější snímek Terrence Malicka Song to Song s Ryanem Goslingem a Rooney Mara a restaurované rané snímky francouzské nové vlny.

Celkem program nabídne kromě zmíněné desítky přes 160 dalších novinek. Soutěž mladých tvůrců Nová Evropa bude tradičně hodnotit divácká porota, jež už nabírá své zájemce (nejpozději do 25. února), v jejím čele zasedne zpěvačka Marta Kubišová. O cenu se utkají znovu i amatérské snímky v délce od jedné do tří minut, letos na téma Nechte se unést.

Štáb česko-slovenského snímku Špína.
Nejlepším filmem loňského roku bylo česko-slovenské drama Špína

Letošní novinkou budou žluté divácké akreditace na tři, pět a devět dnů pražské části, přičemž od pěti dní výše jsou v nich zahrnuty různé slevy, třeba na Culinary Cinema. V jeho rámci uvidíme mimo jiné debut Eleonor Coppoly Paříž počká s Diane Lane v hlavní roli nebo dánský dokument Rasmuse Dinesena Michelinské hvězdy: příběhy z kuchyně.

Chystá se také mobilní kino na Václavském náměstí a rozsáhlý doprovodný program v centru Prahy. Doplní jej koncert nazvaný Karel Svoboda 80.