Jeho organizátoři na něj mohou být letos právem pyšní, mezi hosty potkáme hvězdy, jaké tuzemské filmové přehlídky už dlouho neviděly: britského herce a režiséra Alana Rickmana, francouzského režiséra Jeana-Jacquese Annauda a americkou herečku s českými kořeny Kim Nowak známou z Hitchcockova Vertiga.

Všichni přijedou na zahájení 19. března a v Cinestar Anděl převezmou své Kristiány. Zatímco první dvě osobnosti přivezou i své filmové novinky, Nowak představí ve Strahovském klášteře své obrazy. „Právě teď zřejmě dosedá v Ruzyni letadlo, jež přiváží mj. její díla až z Oregonu," hlásil v úterý na setkání s novináři ředitel Febiofestu Kamil Spáčil. Prozradil také, že ministerstvo kultury letos konečně vyslyšelo letité prosby festivalu a výrazně jej podpořilo. „Bavíme se zhruba o desetimilionové částce," upřesnil.

Bylo odtajněno i jméno předsedkyně divácké poroty, kterou se letos stane herečka Vlasta Chramostová. „Kromě kulinářských večerů po projekcích na Barrandově máme ještě jednu novinku," prozradil Fero Fenič. „Od letoška zahajujeme tradici pamětních medailí, jimiž chceme uctít osobnosti stříbrného plátna." Zlaté a stříbrné medaile se budou tisknout ve spolupráci s Českou mincovnou a první osobností bude letos devadesátiletý Karel Fiala, slavný představitel Limonádového Joea. „Nevím, jak jsem si to zasloužil. Jsem vyučený kominík a pro tento film mě našli Jiří Brdečka s Oldřichem Lipským na scéně divadla, kde jsem s kolty u pasu pěl v operetě Ó Rosemary," žertoval herec.

Krom ohlášených hvězd přivítá festival i jednoho z nejvýznamnějších evropských producentů Mikea Downeyho. Ten přijede i jako „vyslanec" Evropské filmové akademie, v níž podporuje vězněného ukrajinského režiséra Olega Sentsova. Předprodej vstupenek na Febiofest startuje ve středu v kinech Cinestar Anděl a Černý most, stojí 89 korun, koupíte-li je s navýšenou cenou 129, přispějete 40 korunami na předčasně narozené děti.