Americký herec Woody Harrelson u nás není nováčkem. Byl dvakrát hostem karlovarského festivalu a rád se sem vrací. Patří k vášnivým stoupencům legalizace marihuany a když tu v roce 2000 uváděl jako producent dokument na dané téma, prohlásil: „Cukr je nebezpečnější!“

Herec se třemi oscarovými nominacemi (mj. Lid versus Larry Flynt a Tři billboardy kousek za Ebbingem) přijede 19. března na zahájení. Doprovází režiséra Orena Movermana, který v rámci večera převezme tradiční festivalovou cenu Kristián. Pro slavnostní projekci byl vybrán koprodukční snímek Agnieszky Holland Šarlatán, který měl před týdnem světovou premiéru na Berlinale.

Na filmy do Cannes (na snímku): loni tu slavily úspěch Bolest a sláva a První zrádce.
Zpráva pro fanoušky: Vyražte do Cannes. Za pouhých deset odpovědí

„Rozšířili jsme soutěžní sekce, kromě hlavní sedmičky autorských filmů pořádáme i soutěž komedií,“ řekl včera médiím ředitel Febiofestu Kamil Spáčil. „Uvidíme například švédskou crazy komedii Volej mámu! o rodičovských přehmatech nebo francouzský film Za všechno může Yves o tvůrčím utrpení rapera,“ přibližuje nový programový šéf Nikolaj Nikitin. V čele divácké poroty stane Klára Melíšková. „Budu předsedkyní, je to čest! Mám ráda filmy a ráda se směju, zdá se, že jsem na správném místě,“ komentovala to herečka.

Mezi hosty budou i kanadský filmař Atom Egoyan (Exotica, Sladké zítřky) a japonský filmový mág Hirokazu Koreeda, jenž má Zlatou palmu z Cannes za osobitý rodinný snímek Zloději. Výběr z jeho tvorby bude k vidění v kině Edison.

Jiří Mádl v porotě

Hlavní soutěž nabídne i čerstvé novinky z Berlinale Něhu se Stellanem Skars-gårdenem, slovensko-české Služebníky a animovaný příběh Zabij to a opusť město. V porotě sekce zasednou Jiří Mádl, Denis Coté a Ildikó Enyedi. Další program láká mj. na oceňované polské drama Corpus Christi, italskou adaptaci Martina Edena či stařičký snímek Charlieho Chaplina Cirkus. Mezi filmy „ve vývoji“ představí své počiny Bohdan Sláma, Jan Prušinovský či Zuzana Piussi.

Herec Jiří Mádl.
Zlín Film Festival poctí Jiřího Mádla a Vojtěcha Kotka

Kristiána převezmou také herci Iva Janžurová a Milan Lasica, jejichž mistrovství připomenou dramaturgové ve filmech Morgiana a Tři veteráni. Novinkou je letos karta OFF Pass, s níž mohou diváci kromě filmů i na debaty a přednášky.

Pražskou část Febiofestu zakončí 27. března film Hirokazu Koreedy Pravda, kde uvidíme v hlavních rolích Catherine Deneuve, Juliette Binoche a Ethana Hawka. Poté se festival přesune do dalších třinácti měst.