Přehlídka se již 28 let zaměřuje výhradně na současný evropský film a také letos nabízí téměř 50 snímků z různých koutů Evropy. „Na diváky čekají vzrušující zážitky, velké množství debutů i novinek renomovaných filmařů a především oslava existence kina jako takového. V tom je síla 28. DEF. Zahájení festivalu bude patřit Laetitie Dosch a Sergeji Poluninovi v provokativním erotickém dramatu režisérky Danielle Arbid Prostě vášeň,“dodává dramaturg DEF Šimon Šafránek.

Festival zahájí drama Prostě vášeň od Danielle Arbidové, jež byl zařazen do výběru v Cannes a představil se na festivalech v San Sebastiánu a Torontu. Komorní drama vypráví o poměru rozvedené francouzky a tajemného ruského diplomata, jehož ztvárnil slavný tanečník Sergej Polunin. Sexuálně otevřený snímek se vyznačuje intenzivními milostnými scénami i hlubokým, citlivým prožitkem vztahových změn.

Zaostřeno na životní prostředí 

V rámci sekce filmů o životním prostředí se představí mimo jiné snímek Potíže s přírodou, který je plný krásných horských scenérií. Doprovodí ho rozhovor filosofky a spisovatelky Anny Hogenové a Lukáše Rumleny o blahodárných účincích samotky na duševní zdraví. Debaty jsou připraveny i k dalším projekcím, po oscarovém dramatu Chlast proběhne diskuze s režisérem českého snímku Úsměvy smutných mužů, který se zabývá také tématem závislosti na alkoholu, Danem Svátkem.

Mimořádným estetickým zážitkem bude bulharský Únor, zařazený do programu festivalu v Cannes. Rozjímání nad životem a vztahem muže s prostředím, jež jej formuje, natočil Kamen Kalev. Estonský režisér Veiko Õunpuu v dramatu Ti poslední zase buduje konflikt mezi pastevci sobů a horníky o kus panenského Laponska. Tradičně se uskuteční i setkání filmových profesionálů Kino 2021.