„Přiznám se, že jsem na začátku projektu váhal, zda mám tohle téma přijmout, k Muchovi jsem neměl právě vlídný vztah,“ přiznává režisér s tím, že až s objevem některých zajímavých motivů k natáčení kývl. „Měl jsem podmínku že budu o něm vyprávět z pohledu jeho syna Jiřího Muchy. Ti dva mají totiž mnoho společného a tenhle kontext nás bavil.“

Díky řadě cenných archivů i zpřístupnění Muchova slavného ateliéru v Paříži jde o nejkomplexnější film, jaký za posledních 20 let o malíři vznikl. Nabízí nový pohled na jeho vlastenecký přístup k tvorbě i životu, nahlíží do jeho soukromí i vztahu k synovi Jiřímu.

Ten ve filmu některými otcovými místy včetně ateliérů diváka sám provází ve starším dokumentárním záznamu Jaromila Jireše. Mucha proslul zejména svými secesními plakáty a monumentální Slovanskou epopejí, málokdo si ale možná uvědomuje, jak silný jeho národní i tvůrčí odkaz je.

Dokument doplňují stylizované hrané prvky i animace. „Osa vyprávění leží na jakémsi vnitřním dialogu Alfonsova syna Jiřího s otcem při tvůrčím procesu nad otcovou biografií,“ objasňuje režisér Roman Vávra.

Věčný zdroj 

Producenti filmu Ondřej Beránek a Jakub Pinkava doplňují: „Máme radost, že se nám podařilo objevit umělce, kteří se dodnes k Muchovu odkazu hlásí. Před kamerou tak vystoupí Stanley Mouse, přední tvůrce plakátů pro skupiny a hudebníky jako Janis Joplin, Grateful Dead či Jimi Hendrix, americký umělec Mear One, který se proslavil zejména graffiti tvorbou i mimo streetartovou komunitu, či japonský ilustrátor Yoshitaka Amano.“

„Jsme opravdu moc rádi, že bude letošní 33. ročník zahajovat právě dokument Svět podle Muchy, protože Alfons Mucha měl k Plzni vztah a na nedalekém zbirožském zámku téměř dvacet let tvořil slavnou Slovanskou epopej. Navíc část dokumentu se v Plzni natáčela a jeho vznik podpořil i Plzeňský kraj,“ dodává ředitelka festivalu Eva Veruňková Košařová.

Pražská premiéra filmu Svět podle Muchy proběhne 28. září v kině Lucerna. Diváci budou moci na film přijít do kin od 1. října. (ska)