„Na vítězném filmu oceňujeme především neobvyklý přístup režiséra ve zpracování daného tématu," vysvětluje členka hlavní poroty festivalu Isabel Arrate Fernandez. „Režisérova cesta do myšlení hrdinů, u nichž dochází k transformaci jejich osobnosti přímo před očima diváků, je jakousi psychoterapií v přímém přenosu. Rádi bychom vyzdvihli silnou vizuální a formální stránku, kde režisér propojil prostředky grotesky amerických gangsterských filmů a dokumentu," doplňuje porotkyně.

Cenu za nejlepší režii porota udělila filmu Zapletení polské režisérky Lidie Dudy. „Snímek získal cenu za citlivý přístup ve zpracování tématu pedofilie viděného z obou stran problému, aniž by ukázala tváře svých hrdinů," uvedl člen poroty, skotský režisér Sean McAllister.

Zvláštní uznání náleží filmu Svět, který není pro nás režiséra Mahdiho Fleifela. Další ceny festivalu získaly snímky Mezi nebem a peklem režisérky Sashy Friedlander a Vesnice na konci světa režisérské dvojice Sarah Gavron a David Katznelson. Cena za film, který výjimečným způsobem přispívá k ochraně lidských práv náleží filmu Bahrajn vstup zakázán režisérky Stéphanie Lamorre , studentská porota pak ocenila film Polibek od Putina režisérky Lise Birk Pedersen. Všechny oceněné snímky je dnes možné vidět v pražských kinech Atlas, Lucerna a Světozor.

Způsob zabíjení

V roce 1965 převzala v Indonésii násilně moc armáda. Do té doby „malé ryby" místního podsvětí, zloději či vymahači dluhů, dostaly od vojáků jediný úkol: zabíjet komunisty. Jejich eskadry smrti a představitelé režimu vyvraždili více než milion údajných komunistů, etnických Číňanů a intelektuálů. Dánští filmaři nyní vyzvali bývalé vůdce těchto jednotek, aby se pokusili své řádění ztvárnit v hraném filmu a proces zdokumentovali. Anwar a jeho druzi tak tančí minulostí ve stylizovaných scénách, oslavují „osvobození" duší mrtvých komunistů, vyslýchají oběti převlečeni za gangstery z hollywoodských filmů 50. let nebo se prohánějí prérií a kosí nepřátele jako dobyvatelé Divokého západu. Natáčení filmu je soustem pro místní média a oživování nevyřešené minulosti vyvolává rozporuplné reakce Indonésanů. Vrazi vtipkují o svých činech v televizních show a jsou oslavovanými hosty státních představitelů. Dokument Způsob zabíjení je děsivým vhledem do myslí masových vrahů a sondou do společnosti, kterou pomohli stvořit. Na trailer se podívejte ZDE.