V pátek večer odstartuje v pražské Lucerně oblíbený festival Aussie & Kiwi Fest. Zahájí jej životopisné drama o „matce maorského národa“ Whině Cooperové, ikoně novozélandské společnosti, nazvané prostě Whina. Mezi tématy dalších australských a novozélandských snímků najdeme zejména rodinné vztahy, lásku k přírodě nebo sex v životě žen.

Přehlídka v Lucerně potrvá do 14. listopadu a nabídne mimo jiné film Modrous, křehký příběh matky a dcery a jejich sepětí s mořem. V roli Abby září začínající Ilsa Fogg, matku hraje její slavnější kolegyně Mia Wasikowska, známá třeba z filmové Alenky v říši divů.

Demi Moore
Hollywoodská ikona i žena s traumaty. Demi Moore slaví šedesáté narozeniny

K vidění bude také dráždivá komedie o ženské sexualitě Jak obšťastnit ženu s populární anglickou komičkou Sally Phillips, výběr z krátkých filmů a v rámci doprovodného programu ochutnávka piv z australských a novozélandských chmelů.

Naděje i reflexe

Navzdory válečným okolnostem probíhá v Praze už po páté Týden ukrajinského filmu, který začal v půli týdne a potrvá do 15. listopadu. V programu najdeme reflexe dlouhodobého konfliktu s Ruskem i běžný život z různých pohledů, historická dramata či literární adaptace.

„Ukrajinská kinematografie, jež má už mezinárodní renomé, plní dvojí velmi důležitou roli. Slouží jako emocionální a psychologická platforma, která válkou sužovanému ukrajinskému národu nabízí naději i reflexi, jednak touto nejsrozumitelnější formou představuje Ukrajinu v zahraničí. A to je právě teď důležitější než kdykoli jindy,“ říká dramaturgyně festivalu a ukrajinistika Lenka Víchová.

Ukrajinská přehlídka nabízí rodinnou komedii Divocí holubiUkrajinská přehlídka nabízí rodinnou komedii Divocí holubiZdroj: Smart Com.

Program nabízí kromě jiného komedii Divocí holubi o temperamentní trhovkyni na cestě taxíkem do poloopuštěné vesnice za každoroční povinností upravit hroby blízkých, Pamfir, který se představil na festivalu v Cannes a který kombinuje prvky antické tragédie, westernu i thrilleru nebo dokument Hlas tepláren, citlivý a současně humorný pohled na práci dispečerů, opravářů a účetních v industriálních kulisách ukrajinských tepláren.

Francouzský košt

Za necelé dva týdny nás čeká také Festival francouzského filmu, který letos oslaví čtvrtstoletí a kromě Prahy poputuje i do dalších měst.

Zahájí jej úspěšný animovaný snímek Mikulášovy patálie: Jak to celé začalo, který připomene život nedávno zesnulého kreslíře Jeana-Jacquese Sempého, kterého tvůrci ve filmu vsadili do světa jeho slavné postavy, rošťáka Mikuláše, kterou stvořil se spisovatelem Reném Goscinnym. Režisér Michel Seydoux přiveze výjimečný přírodopisný dokument Srdce dubu.

Mikulášovy patálie: Jak to celé začaloMikulášovy patálie: Jak to celé začaloZdroj: se svolením FFF

Z novinek se představí belgicko-francouzský film Blízko režiséra Lukase Dhonta, který získal Grand Prix letošního festivalu v Cannes, remake slavné Hračky s Pierrem Richardem, nyní s Danielem Auteuilem a Jamelem Debbouzem nebo pohled do jedné herecké školy Navždy mladí, který natočila italská herečka Valeria Bruni-Tedeschi. 

David Švehlík jako pán hor v nové vánoční pohádce
Vánoce na České televizi: Dorazí Krakonoš, Anděl Páně i dvojka Bambitky

Kromě novinek připomenou organizátoři v rámci letošního výročí také starší úspěšné filmy, například Život Adèle o milostném vztahu mezi dvěma mladými ženami s Adèle Exarchopoulos a Léou Seydoux, z níž se mezitím stala hvězda bondovek, Portrét dívky v plamenech, romantické drama režisérky Céline Sciammy ověnčené cenou v Cannes a také úspěšnou komedii Co jsme komu udělali?

Festival vzdá několika projekcemi hold dvěma velkým osobnostem: Françoisi Truffautovi, od jehož narození uplynulo letos 90 let, a Alainu Resnaisovi u příležitosti sta let od narození. Zvláštního uvedení se dočká legendární Amélie z Montmatre, jejíž půvab nestárne a která bude k vidění za pouhých sto korun.