Na kamerové zkoušky do seriálu Smysl pro tumor šel herec Filip Březina, jehož diváci mohli vidět i ve vánoční novince Klíč svatého Petra, ještě v období covidu. Tehdy pobýval na jednom chorvatském ostrově, kde nikdo jiný nebyl, a díval se na životopisný seriál Narcos.

„Myslel jsem si, že jsem někdo jako Pablo Escobar, bylo to zajímavé dobrodružství. Z toho důvodu jsem si taky nechal narůst knírek, který vzal ovšem po mé účasti v konkurzu rychle za své,“ usmívá se Březina.

Abyste se mohl plně věnovat natáčení seriálu Smysl pro tumor, vzdal jste se stálého angažmá v Městských divadlech pražských. Byl jste ochotný si oholit hlavu. Proč jste o roli Filipa Kaliny v této televizní novince tak intenzivně stál?
Před castingem jsem četl asi jen první dva nebo tři díly z celé série. Byla to pro mě obrovská výzva, protože šlo o hlavní roli, o člověka, kterého v rozpuku života zasáhne jedna strašná informace. Něco takového mě baví. Klást si před sebe překážky, díky nimž se můžu posunout někam dál.

Smysl pro tumor je vzpomínkou na mou vlastní rakovinu, říká herec Jiří Bartoška:

Jiří Bartoška s poslední hvězdou festivalu Robin Wrightovou
Jiří Bartoška má smysl pro tumor. V novém seriálu se vrací do role pacienta

Co se odehrává v hlavě herce, pokud vezmeme vypjatou scénu z prvního dílu, kdy se vaše postava dozvídá, že má rakovinu?
V hlavě herce je prázdno, ale v hlavě postavy se asi děje strašně moc věcí. Nad touto konkrétní scénou jsem přemýšlel hodně dlouho, protože je to situace, u které můžu čerpat ze své vlastní zkušenosti, byť jen iluzorní. Asi dva dny předtím, než jsme ji točili, se mi zdál sen, že opravdu stojím v ordinaci a doktor mi sděluje diagnózu. Možná to nebyla přímo rakovina, ale nějaká jiná nemoc, která znamená smrt. S tímto pocitem jsem se probudil, tekly mi slzy, bylo to hodně intenzivní. Takže jsem si ten pocit zapamatoval a doufám, že to bude na obraze v mém ztvárnění postavy Filipa vidět.

Ve vašem dosavadním herectví hraje tato postava zásadní postavení. Co jste pro ni musel obětovat? Jak náročné to bylo?
Hlavně jsem musel projít třemi koly castingu. Ze začátku mě totiž režisérka Tereza Kopáčová nechtěla. Ale pak jsem odešel z Městských divadel pražských. Přesněji je to vlastně tak, že mi končila smlouva v angažmá, takže jsem jen využil toho, že jsem si ji neprodloužil, protože jsem chtěl mít čistý stůl a volno k tomu, abych se mohl plně soustředit na natáčení tohoto seriálu. Hodně mi na tom záleželo, protože jeho scénář je prostě skvělý. Četl jsem ho nesčetněkrát. Jsou v něm místa, kdy jsem se smál a na druhé straně plakal. Bylo to pro mě hodně intenzivní už jenom na papíru.

Zdroj: Youtube

Co bylo to první, co vás na scénáři při jeho čtení oslovilo?
Mám rád dramatické věci, což tenhle scénář zcela naplňoval. Hlavně jsem se soustředil na postavu Tristana, která se tak v původní verzi jmenuje. Uvědomil jsem si, že je to fakt něco, s čím se chci porvat. S tak rozsáhlou věcí a ještě navíc hlavní rolí jsem se ještě nesetkal. Chtěl jsem se do toho ponořit co nejvíc.

Máte v hlavě nějaký zásadní moment z celého natáčení?
Všichni se na to ptají, ale pokaždé odpovídám stejně, že nejtěžší moment jsem během natáčení nezažil. Jednoduše mě to bavilo. Jednou, když jsme v létě točili něco jiného, jsem říkal, že díky Smyslu pro tumor jsem prožil své nejlepší prázdniny v životě. Všichni se na mě podívali, jestli si dělám srandu. No fakt, mě to opravdu strašně bavilo. Bylo to nádherné, nic těžkého. Samozřejmě žít s člověkem, který umírá, má rakovinu, je složité, ale patří to k herecké práci. Takže jsem na to nějak zvyklý.

Jak důležitý byl pro vaši práci fakt, že to, co pro kameru předstíráte, někdo konkrétní na vlastní kůži prožil?
Velmi důležitý, protože když hraju v příběhu, který se stal, tak jdu na plac s vědomím, že to nebude falešné. Jasně, můžeme se bavit o tom, jak věrohodně svoji roli zahraju, ale ten základ není falešný. Pro někoho to byla realita a já se ji snažím rekonstruovat.

V hlavní roli seriálu Smysl pro tumor se představí Filip Březina, Tereza Brodská, Jiří Bartoška či Alžběta Malá.V hlavní roli seriálu Smysl pro tumor se představí Filip Březina, Tereza Brodská, Jiří Bartoška či Alžběta Malá.Zdroj: Česká televize/Pavla Černá

Říkal jste, že se vyloženě těšíte, až si oholíte vlasy. Co jste zažíval, když jste se bez nich poprvé uviděl v zrcadle?
Byl jsem na ten pohled zvyklý, šlo o jakýsi můj návrat do dětství, protože jsem ze čtyř dětí - mám dva bratry a sestru. A když jsme byli malí a v červnu nám skončila škola, táta vzal strojek a řekl, že nebudeme utrácet za holiče. Takže nám sjel hlavy na tři milimetry. Později, v roce 2018, kdy jsem točil film Zlatý podraz, mě taky vyholili, takže jsem věděl, jak budu vypadat. Ale tady šlo o to, že jsme na to měli jeden jediný pokus. Chopila se toho Bětka Malá, která hraje Hanu Vaňkovou. V příběhu je vnučkou Antonína v podání Jiřího Bartošky, jehož pravidelně navštěvuje v nemocnici.

Jak dlouho jste ten sestřih musel udržovat?
Bylo to docela velké časové rozpětí, kdy jsem byl dohola. Asi tři měsíce jsem vypadal jako skinhead.

Seriál Smysl pro tumor se natáčel také v Hradci Králové. A to i v nemocnici:

V seriálu Smysl pro tumor se představí Filip Březina, Tereza Brodská, Jiří Bartoška či Alžběta Malá
Smysl pro tumor se natáčel v hradecké nemocnici. Štáb zavítal i na další místa

Když herce pro nějakou roli oholí, do života mu to zasáhne v tom slova smyslu, že se ho někdo zeptá třeba – co ti je, co se děje…? Stalo se vám to?
Naštěstí ne, protože jak už jsem říkal, natáčeli jsme většinou o prázdninách. Takže lidé kolem mě dlouho dopředu věděli, co to bude obnášet. Navíc jsem o tom všude mluvil, takže otázky zmíněného typu nepadaly.

Vlasy pro svoji roli důchodce a dlouhodobého onkologického pacienta obětoval i Jiří Bartoška. V seriálu spolu máte řadu scén. O čem si mezi záběry povídají dva herci obsazení do seriálu o rakovině?
Jasně, že jsem přemýšlel o tom, jaké to pro něho musí být, když hraje o něčem, co na vlastní kůži prožil, ale neptal jsem se ho na to. Bránila mi v tom nějaká přirozená bariéra. Spíš než o nemoci jsme si povídali o životě, o herectví.

Herci seriálu Filip Březina, Alžběta Malá a Jiří Bartoška v Šimkových sadech.Herci seriálu Filip Březina, Alžběta Malá a Jiří Bartoška v Šimkových sadechZdroj: Česká televize/Jaroslav Fikota

Je něco, co máte s hlavním hrdinou společného? Dá se tam něco vysledovat?
Asi jo. Nechci říct sobeckost, ale ambice být v něčem nejlepší, což je vidět hned v prvním dílu seriálu. A potom jde všechno ostatní stranou. Což jsem v případě natáčení tohoto seriálu opravdu zažíval.

Absolvoval jste i akčnější scény, například skákání z útesu. Takže došlo trošku i na kaskadérské kousky. Je to něco, co vám nevadí?
Absolutně nevadí, naopak to miluju. V tomto případě ale zase o nic zásadního nešlo, jen jsme skočili do vody, do hloubky třeba čtyř metrů. Odehrávalo se to v Itálii, kde jsme v rámci natáčení strávili asi týden. Je pravda, že Bětka Malá se trošku bála.

Jiřímu Bartoškovi se po letech vrátila rakovina:

Slavnostní udílení státních vyznamenání na Pražském hradě. Na snímku herec Jiří Bartoška
Krutý verdikt. Jiřímu Bartoškovi se po devíti letech vrátila rakovina

Takže v příběhu sehrává úlohu vaší partnerky? Protože v úvodním dílu máte nápadnic víc…
Jo, to jste mě rozesmála…. Pravda, na začátku příběhu bere Filip holky trošku jako věci. Nevidí za tím nic dalšího než si užít společnou noc. No jo, je to mladý muž, který si myslí, že jej nedokáže nic skolit. Ale skutečnost je najednou diametrálně odlišná.

Jaká jsou vaše očekávání od seriálu?
Doufám, že hodně pomůže v osvětě věcí, o kterých se moc nemluví - ať už je to rakovina nebo smrt samotná. A taky že lidem sdělí, že je třeba se s tím nějak vyrovnat, i když je to nesmírně bolestivé. Myslím si, že ve společnosti jsou témata týkající se smrti dlouhodobě největším tabu. Nikdo z nás si nechce naši konečnost přiznat, a když na to přijde, odehrává se to pod nějakou rouškou. Byl bych rád, kdyby se seriál divákům líbil. A věřím, že snad zasáhne aspoň některé z těch, kteří procházejí podobnou zkušeností jako seriálový Filip. Že je to jednoduše dovede k vnitřní katarzi.

Zdroj: Youtube

Mohl jste při ztvárnění role vycházet z nějakého příkladu ze svého okolí?
Ano, mohl. Shodou okolností mé dvě známé, kterým říkám tety, ale nejsou součástí mojí rodiny, těsně před natáčením rakovinou onemocněly. Pak ještě zemřel můj skutečný strejda na rakovinu, asi před dvěma lety.

S autorem předlohy Leanderem Verdievelem jste se setkal až po natáčení?
Ano. Až nedávno v Brně na festivalu Serial Killer.

Kdo to před vámi stál? Koho jste v něm viděl?
Hrdinu. Stál přede mnou bojovník, který o tom, co prožil, chce mluvit. Záleží mu na tom, aby už nebyla rakovina celospolečenským strašákem. V jedné epizodě Smyslu pro tumor se říká, že když lidé kolem vás zjistí, že máte rakovinu, tak už vás rovnou považují za mrtvého. Přitom to tak vůbec nemusí dopadnout.

Rok 2024 se v kinech ponese ve znamení návratů:

Duna: Část II
Duna, Joker i Kaiser na zahradě. Do kin letos míří nostalgická smršť

Jak se potom od takového natáčení odreagováváte? Máte nějaký ventil?
Běhám. Při natáčení seriálu jsem na to neměl čas, protože jsem byl na place kolikrát i dvanáct hodin, navíc většina scén byla psychicky velmi vypjatých. Takže to už potom máte chuť dát si na hotelu akorát pivko a zalehnout, protože další den se točilo znova. Naštěstí jsem měl kolem sebe skvělý štáb, skvělé kolegy herce, takže všechno probíhalo perfektně. Nemusel jsem se bát říct cokoliv, vše bylo dovoleno.

Čeká vás v blízké době zase nějaký další „velký“ hrdina?
Vůbec nevím, ale nedělám si z toho hlavu. Nicméně věřím, že příležitosti přijdou. Možná se něco rýsuje na jaře, ale je to pořád to slovo „možná“. Takže vždycky říkám, že nic nemám, protože zatím nemám podepsanou žádnou smlouvu.

Seriál natočila režisérka Tereza Kopáčová, v hlavní roli se představí Filip BřezinaSeriál natočila režisérka Tereza Kopáčová, v hlavní roli se představí Filip BřezinaZdroj: Česká televize

V Městských divadlech pražských jste hrál hlavní roli v inscenaci Diktátor. Ale derniéru jste už neodehrál…
To je pravda. Byl jsem rád, že to představení skončilo, protože jsem během jeho uvádění zažíval strašné psychické excesy. Derniéru jsem neodehrál, protože jsem z toho byl úplně mimo. Byla to pro mě daleko náročnější role než tahle v seriálu o tumoru.

Takže jste byl rád, že jste si mohl zase vyběhnout…
Ano, běhám ultramaratony, třeba Beskydskou sedmičku. Vždycky jsem si říkal, že hrát Diktátora je daleko těžší než běžet sedmnáct a půl hodiny v kuse. Bylo to tak intenzivní a fyzicky náročné, ještě v kombinaci s nějakou psychickou nervozitou, že mě to pokaždé totálně vyčerpalo. Takže za konec Diktátora jsem vlastně rád. Ale v Městských divadlech pražských stále dohrávám – účinkuju v inscenacích Vojna a mír, Petr Pan, Romeo a Julie… A hodně vděčný jsem za roli Laertese v Shakespearově Hamletovi v Národním divadle, do kterého mě nedávno přizvali šéfové této činoherní scény, Martin Kukučka a Tomáš Trpišovský. To prostě nešlo odmítnout.

Filip Březina

Narodil se 19. března 1995. Vystudoval Janáčkovu konzervatoř v rodné Ostravě i pražskou DAMU. Poprvé si před televizní kameru stoupl v patnácti, a to v seriálu pro teenagery nazvaném 4teens. Výrazně na sebe pak upozornil v dobové love story ze sportovního prostředí Zlatý podraz i jako mladý vyšetřovatel vražd v Místě zločinu České Budějovice. Do své filmografie si připsal také roli potulného muzikanta ve vánoční pohádce Klíč svatého Petra.

Ve Smyslu pro tumor je mladým studentem medicíny, kterému život naruby převrátí nečekaná diagnóza. Belgická předloha Gevoel voor tumor vyhrála cenu Prix Europa 2018 pro nejlepší televizní seriál roku. Ten nemá být jen sedativem, ale lékem. Možná ne na rakovinu, ale na život rozhodně.

Na konci každé epizody sdílejí skuteční onkologičtí pacienti pocity, které je provázely jednotlivými fázemi onemocnění.