Že bude film Bratři budit velké emoce, je zjevné, ostatně kritické hlasy se zvedaly už při zmínce o tom, že Tomáš Mašín svůj vysněný snímek konečně natáčí. „Máme filmy adorující nástup komunismu i oslavující odboj. Chybí nám však o této době snímek krutě upřímný. Chci, aby to byl film o snaze uniknout ze sevření, o touze zůstat svobodný,“ vysvětlil režisér svůj záměr. 

Jeanne du Barry: Králova milenka. Johnny Depp jako Ludvík XV.
Zabijáci, milenky a gurmáni kontra vegani. Filmy z Cannes míří do českých kin

Plánů s ním má ale ještě víc. „Chci jím zprostředkovat vhled do výchovy a myšlení nejednoznačných a rozporuplných aktérů. Popřít schematické hodnocení oscilující mezi krajnostmi „geniální, odvážní hrdinové“ a „bezcitní vrazi nevinných“. Hrdinové z vlastní vůle? Ve skutečnosti řízení silami nepředstavitelně mocnějšími. Nacismem, bolševismem a idealizovanou představou vlastního táty,“ řekl.

Nejdřív film, pak názory

Film vznikl podle scénáře Marka Epsteina a líčí jeden z největších příběhů studené války - o odbojové skupině bratří Josefa a Ctirada Mašínových. „Táta jim nechal jasný vzkaz: Kluci, žít v nesvobodě, to není život. To, jak s jeho odkazem naši hrdinové naloží, jsme se pokusili nastínit ve filmu," uvedl Epstein.

Pětice mladíků s pistolemi pronásledovaná tisíci vojáky se v boji o život dotkne hranic vlastního strachu i statečnosti. „Když jsme začali připravovat tento film, zjistili jsme, že bratry Mašíny u nás zná většina lidí a všichni na ně nějakým způsobem emotivně reagují. Buď s jejich činy souhlasí, nebo je s různou intenzitou odmítají,“ řekl producent filmu Petr Bílek.

Zdroj: Youtube

„Myslím si ale, že většina těch lidí nezná detaily jejich příběhu a proto bylo pro nás určitou povinností jej filmově zpracovat. Pro mnoho lidí to bude příležitost se seznámit s tím, co se tehdy stalo, jaké byly motivace těch kluků a možná si buď poopravit, nebo naopak utvrdit názor,“ vysvětlil.

Tvůrci snímku ovšem zdůrazňují, že sami nesoudí, rozhodnutí bude na divákovi. „Bratři Mašínové jsou hrdiny tohoto filmu, ale jestli jsou hrdiny historie, chceme nechat na publiku. Právě proto by na film diváci měli přijít,“ dodal Bílek.

 Zuzana Mauréry a Tomáš Töpfer
Muž, který zůstal v půli cesty. Nikolaevův Kriegel uspěje spíše v televizi

Hlavní role ztvárnili Oskar Hes a Jan Nedbal, v dalších postavách uvidíme Matěje Hádka, Tatianu Dykovou, Adama Ernesta, Matyáše Řezníčka a Antonína Maška. Za kamerou stál německý tvůrce Friede Clausz. Do kin vstoupí Bratři 26. října.