Je to drama založené na pravdivé události, která se stala v roce 2004. Burácení, které jako svůj celovečerní hraný debut natočil režisér, fotograf a prachatický rodák Adolf Zika, přichází do kin. Žánrově mísí thriller 
i motorkářskou road movie, 
v hlavní roli je obsazen Tomáš Hájíček, zpěvák skupiny Krucipüsk.

Film, který se ze značné části natáčel loni na Prachaticku – v květnu se mj. zapojili prachatičtí motorkáři na Žíchovci, kam se jich do kempu sjelo na dvě stovky – má vážná témata. Jsou mezi nimi domácí násilí, sebeobrana před násilníkem či obrana a pomoc blízkému člověku v nouzi.

Jednou z inspirací byl pro Adolfa Ziku příběh sochaře Pavla Opočenského, který 
v 90. letech při potyčce se skupinou skinheadů v Praze jednoho z nich bodl nožem a ten pak zemřel. Sochař byl odsouzen na tři roky nepodmíněně, 
později soud ale verdikt zrušil, což zdůvodnil tak, že šlo 
o nutnou obranu.

„Tento film je o ohroženém lidském druhu, jehož smysl pro svobodu projevu a spravedlnost je na hranici zákona a společenské normy. Ne náhodou je zasazen do prostředí motorkářského světa, rockové hudby a sochařské komunity, kde se mísí rovná a čestná povaha s výbušností, burácením v srdci a náklonností k absolutní kráse a kde člověk přestává být soudný sám k sobě,“ řekl Adolf Zika, který také napsal scénář, na němž pracoval sedm let.

close Zpěvák skupiny Krucipüsk Tomáš Hájíček hraje hlavní roli v novém českém filmu Burácení. Natočil ho režisér Adolf Zika, rodák z Prachatic, mísí detektivku, motorkářskou road movie a thriller. Na snímku Vica Kerekes. zoom_in

Vedle Tomáše Hájíčka dále hrají Vica Kerekes, Martin Stránský, Vladimír Javorský, Chantal Poullain Polívková, Jakub Kohák, Oldřich Navrátil, Stanislav Zindulka, Richard Müller, Zuzana Bydžovská nebo Jana Kolesárová. Malou roli správce divadla dostal fotograf Robert Vano. „Většina z nich se na plátně objeví jednou a do děje se nevrátí. Jsou to ti, které hlavní hrdina potkal,“ řekl režisér agentuře ČTK.

Například Martin Stránský, známý třeba ze seriálu Doktoři z Počátků, hraje bratra hlavního hrdiny, také jezdí na motorce. Burácení označil za vypjatý příběh. „Myslím si, že to je moc dobře namíchaná detektivka, road movie, psychologický thriller a hlavně je to dobře napsaný příběh o kamarádství, přátelství a o tom, co jsou srdce mezi sebou schopna cítit,“ popsal herec.

Roli číšníka a tak trochu floutka ztvárnil Jakub Kohák. Ten si myslí, že že Burácení přináší vše, co má v sobě správná podívaná obsahovat: „Krásné ženy, famózní muže 
a život sám…“

close Zpěvák skupiny Krucipüsk Tomáš Hájíček hraje hlavní roli v novém českém filmu Burácení. Natočil ho režisér Adolf Zika, rodák z Prachatic, mísí detektivku, motorkářskou road movie a thriller. Na snímku Jakub Kohák. zoom_in Jako šéf věznice se v Burácení objeví Oldřich Navrátil. Také on má pro snímek jen kladná slova. „Scénář jsem četl jako krásnou literaturu. Nepamatuji si, že bych si s takovou chutí přečetl nějaký jiný scénář,“ řekl herec.

Jako 'hlavní neživý herec' figuruje v Burácení motorka nazvaná Zlaťák, klasický chopper v retro stylu, který byl postaven přímo pro tento film. Podle režiséra dodává snímku syrovost a pravdivost i fakt, že námět původně zamýšlel jako dokumentární film o specifické povaze lidí žijících mezi námi, jejichž naturel se zcela vymyká naturelu běžného člověka.

Na Burácení již vyšly i první recenze. Pavel Doležal, filmový teoretik, režisér a majitel reklamní agentury napsal, že jde o citlivý, výtvarný 
a křehký snímek.

„Neučesanost, syrovost 
a emocemi prosycený vzduch, je to, co možná českým filmům, jakkoli technicky zdatným, právě mnohdy chybí. Adolf Zika je výtvarný, umí vyprávět příběh po svém, trochu jinak, ale umí. Co z něj cítím ovšem nejvíce, je srdce na dlani a emoce. A to mě bavilo! Po dlouhé době jsem v kině dokoukal titulky českého filmu až do samotného konce,“ hodnotí Pavel Doležal.

Burácení distribuuje společnost CinemArt. Rozhodla se pro něho, protože v české kinematografii není mnoho podobných žánrových filmů, a to takových, které nemají potřebu humoru za každou cenu.

„Film Burácení se věnuje především tématu svobody, spravedlnosti a individuální zodpovědnosti. Navíc je to film z atraktivního uměleckého a motorkářského prostředí motorkářů a předpokládáme, že má potenciál oslovit i jiné publikum než běžné filmové diváky,“ řekl Petr Slavík ze společnosti CinemArt.

Adolf Zika Fotograf, režisér a producent se narodil v roce 1972 v Prachaticích. Vystudoval střední pedagogickou školu, vrcholově se věnoval judu. Vítěz prvního ročníku Czech Press Photo (1995), kategorie sport se snímkem nazvaným Triatlon Ironman – sport nebo droga?. Je držitel Zlaté pecky za reklamu. Má za sebou více jak 100 televizních spotů, desítku klipů 
a krátkometrážních dokumentů. Režíroval tři celovečerní dokumenty. Snímek o Janu Saudkovi zvítězil na festivalu v Montrealu, dokument Le Mans Phenomenon bodoval na největším sportovním festivalu na světě v Miláně, film Země česká, domov tvůj! zahajoval festival dokumentárních filmů v Jihlavě.