„Rok 2020 byl nejen pro film hodně divoký a přinesl málo dobrých zpráv. Slavnostní večer cen kritiky by mohl být jednou z mála dobrých příležitostí to aspoň trochu napravit,“ shrnuje Světlana Witowská, která udílením novinářských cen letos provede spolu s Ondřejem Cihlářem.

Chadwick Boseman
Udílení Oscarů v době koronaviru: Cenu by mohl získat i zesnulý herec

Domácí filmoví publicisté udělí ceny celkem v deseti kategoriích, nově ocení i nejlepší krátký film. Reagují tak na sílící produkci české krátkometrážní tvorby a talenty v této oblasti. Mezi nominovanými jsou Anatomie českého odpoledne od Adama Martince, sonda do české povahy během několika hodin u letní vody, originálně pojatý animovaný dokument o vnímání světa s ochromenou pamětí M E Z E R Y Nory Štrbové a poetická esej z místa opuštěného lidmi Pripyat Piano, kterou v Černobylu natočila Eliška Cílková.

Trojan, nebo Mádl?

Za nejlepší herečky roku považují kritici Magdalénu Borovou v roli ženy smýkané tragédiemi dějin v Krajině ve stínu, Annu Geislerovou jako Olgu ve snímku Slávka Horáka Havel a Jaroslavu Pokornou alias léčitelku v Šarlatánovi. Z herců upozornili novináři na Ivana Trojana v roli léčitele Mikoláška v Šarlatánovi, Viktora Dvořáka, který ztvárnil titulní roli ve snímku Havel, a na Jiřího Mádla coby rapera Plecha ve filmu Modelář.

Na Cenu innogy pro objev roku aspirují Jindřich Andrš, režisér dokumentárního filmu Nová šichta o horníkovi, který hledá nové životní uplatnění, Viera Čákanyová, autorka experimentálního dokumentu FREM natočeného v Antarktidě a herec Cyril Dobrý, který zazářil v seriálu České televize Zrádci. 

Film Duna.
VIDEO: Čeká se na velké filmové hity. Možná je uvidíte i doma

V kategorii Mimo kino aspirují na ceny dva seriály České televize - Herec a Zrádci - a internetová série sKORO NA mizině z dílny Vladimíra Skórky a Michala Suchánka.

Dnes začíná druhé kolo hlasování, jehož výsledky se dozvíme v sobotu 6. února v pražském Divadle Archa. Slavnostní večer bude mít trochu jinou podobu, než jak ho známe, tradičně jej ale divákům nabídne v přímém přenosu ČT art od 20.20.