Launingová vypráví příběh osamělé jedenáctileté Sary, která se rozhodne zachránit dračí mládě, jež se svým novým kamarádem náhodou najde. Během dobrodružství, v němž se stírají hranice mezi realitou a severskými mýty, ale hlavně objeví, jakou cenu má přátelství a důvěra. „Přála jsem si natočit film, který by v dětech probudil odvahu a víru v to, že nejsou na problémy světa samy,“ říká režisérka. „Byla bych ráda, kdyby tenhle motiv ocenilo i starší publikum.“

Herecké obsazení je kompletně norské, dětskou dvojici hrají Isha Zaina Kahn a Iver Sandemose. Kyrea Haugena Sydnesse jsme mohli vidět například v seriálu Okupace podle spisovatele Joa Nesbøho. Českou stranu zastupují v koprodukčním snímku kostýmy Michaely Horáčkové Hořejší, hudbu složil Jan P. Muchow.

Koněprusy a obří Santa Claus

Natáčelo se měsíc ve Středočeském kraji. Diváci tak na plátně uvidí například Koněpruské jeskyně, školu v Líbeznici či náměstí v Dobřichovicích, kde vyrostlo filmové tržiště.

„Šlo o jednu z klíčových scén filmu,“ říká český producent Pavel Berčík. „Byla tu řada vánočních stánků a obří nafukovací Santa Claus. Vše ale převrátil vzhůru nohama vylekaný drak. Místní ho neviděli, protože filmaři pracovali s modelem a hercem se speciální dračí helmou, hotový bude až na plátně.“ Berčík dodává, že z peněz za pronájem prostor nechala škola pro své žáky vyrobit nové šatní skříňky.

Norští filmaři nebyli v Česku poprvé točily se tu oba díly pohádek Cesta za králem trollů a Cesta za živou vodou anebo životopisný snímek Amundsen, který měl u nás premiéru na sklonku loňského roku.

Postprodukce a animace filmu Dračí princezna nyní pokračují v Nizozemsku. Kina jsou sice zatím potemnělá a prázdná, nicméně tvůrci věří, že do vánoční premiéry (jež proběhne ve všech třech koprodukčních zemích) se už sály divákům otevřou.