Její premiéra byla kvůli pandemii několikrát odložena, studio Warner Bros vedlo složité debaty o možném nasazení na streamovací platformě, režisér byl ale zásadně proti.

Nakonec se tedy Duna dočká dočká velkého plátna. Trailer, který producenti nyní zveřejnili, dokazuje, že to bylo správné rozhodnutí. Villeneuve pojal opus o magickém koření, vodě a lidské pýše a řevnivosti s velkým obrazovým rozmachem. Natáčel co možná nejvíce v přirozených pouštních exteriérech a reálnými herci a komparsem. V traileru použil skladbu Eclipse od kapely Pink Floyd, která měla být součástí soundtracku Duny Alejandra Jodorowského, kterou nakonec režisér nerealizoval.

Ve filmu Záhada lokálek 2 figuruje řada hráčů v české dopravě
Proč chtějí zrušit lokálku? Nechápala to, tak o „rušicích“ natočila film

Herbertův román vypráví o mocenských bojích uvnitř galaktického Impéria, v nichž jde o ovládnutí planety Arrakis. Ta ukrývá zdroje vzácného koření - melanže, jež poskytuje zvláštní psychické schopnosti, které umožňují cestování vesmírem. Padišáh svěří správu nad Arrakisem a s ní i komplikovanou těžbu neobyčejné látky vévodovi rodu Atreidů.

Zdroj: Youtube

Celá anabáze je ale součástí spiknutí, z něhož se podaří vyváznout jen vévodovu synovi Paulovi a jeho matce, kteří uprchnou do pouště. Jejich jedinou nadějí jsou nedůvěřiví domorodí obyvatelé zvaní fremeni, schopní trvale přežít ve vyprahlé pustině. S důvěrou upírají zraky k nově příchozímu - Paulu Atreidovi, který by mohl být spasitelem, na kterého tak dlouho čekají…

Jiří Mádl a Tereza Ramba
Vítejte v mém světě. Deníček moderního fotra láká na Mádla i Rambu

Ve filmové Duně z roku 1984 (v režii Davida Lynche) hrál Paula Kyle MacLachlan, Villeneuve obsadil do této role stoupající hvězdu Timothée Chalameta. Další postavy ztvárnili Rebecca Ferguson, Josh Brolin, Zendaya, Javier Bardem, Charlotte Rampling nebo Stellan Skarsgård.

Duna vstoupí do našich kin 14. října.