Hranice se stala o uplynulém premiérovém víkendu nejúspěšnějším filmem v polských kinech, přišlo na ni přes 138 tisíc diváků. Snímku si navíc všimli i ve Vatikánu, srdci katolické víry. Právě odtud si režisérka odveze za svůj odvážný filmový počin Zvláštní cenu Fuoricampo. Převezme ji v úterý 26. září ve Vatikánské filmotéce, za přítomnosti duchovních svaté katolické a apoštolské církve.

Zdroj: Youtube

Burcuje svědomí

Film byl ve Vatikánu nejvyšším duchovním promítnut v návaznosti na kontroverze vyvolané v Polsku. Právě tam Hranici někteří politici včetně katolických odsoudili.

„Jsme poctěni, že můžeme ve Vatikánu přivítat Agnieszku Hollandovou a její skvělý film Hranice. V tématu utečenců panuje naprostý soulad mezi citlivým pohledem režisérky a naší církví,“ podotkl k tomu Gianluca Arnon, umělecký ředitel festivalu Tertio Millennio Fest, který vznikl jako jediná přehlídka na přání papeže Karola Wojtyły a který je pořádán společně se Svatým stolcem.

Film Hranice budí vášně. Čeští diváci ho uvidí v říjnu.
Hranice burcuje diváky. Film Agnieszky Hollandové o uprchlících naštval ministra

Tento fakt dodává události podle Arnona ještě větší význam. „Za přítomnosti nejvyšších vatikánských představitelů udělíme filmu a režisérce Zvláštní cenu Fuoricampo ve Vatikánské filmotéce. Tato čestná cena je každoročně udělována filmu, který je schopen vyburcovat lidské svědomí a proniknout do světlých, ale i temnějších míst lidské duše,“ doplnil. 

Festival Tertio Millennio, který se každoročně koná v Římě a ve Vatikánu, nabízí bohatý filmový program z celého světa, debaty s autory, soutěže krátkých filmů a další doprovodné akce.

Film Hranice je inspirován reálnými událostmiFilm Hranice je inspirován reálnými událostmiZdroj: se svolením Bioscop

Hitler i Stalin

„Ti lidé na hranici neměli tehdy žádnou možnost se vyjádřit, nikdo jim nenaslouchal, nemohli na polské území, zůstali tam uvězněni. Jen se z nich dělalo uměle nové nebezpečí pro stát, což je další rozdmýchávání nenávisti. Tak jsem si řekla, že film je pro mě jediný nástroj, jak nemlčet a vyslovit se k tomu. Reakce některých polských politiků mě zaskočila, zejména ministr spravedlnosti. Nazval mě nejdřív Hitlerem, později i Stalinem, chápete to?“ řekla režisérka Deníku s tím, že ministra bude za nařčení žalovat.

Filmová studia v Hollywoodu. Ilustrační snímek
Stávka v Hollywoodu: Studia dosáhla dohody se scenáristy, s herci ale nikoli

Na dotaz, zda bude ministr respektovat výsledek soudu a omluví se, prý Zbigniew Tadeusz Ziobro prohlásil, že rozhodně ne. „Prý pro něj soudy neplatí, jen soud boží. U toho ale asi dopadne dost špatně. Je to ironie, když ministr spravedlnosti neuzná vlastní státní soud,“ míní režisérka. 

Do českých a slovenských kin vstupuje Hranice Agnieszky Hollandové 19. října.