Jeho část se natáčela také v Orlové a na Opavsku. Co na polský snímek říkají duchovní s polskými kořeny, kteří působí v našem regionu?

„Film jsem viděl a souhlasím s názory, které říkají, že děj zobrazuje jen to špatné, ale neukazuje dobré stránky církve. Nicméně, pokud se někdo z duchovních v postavách filmu poznal, má rozhodně důvod se nad sebou zamyslet a změnit své chování a postoje,“ uvedl například karvinský farář Przemysław A. Traczyk.

Jaroslaw Kaczyński
Jak umlčet polská média? Repolonizací

Jak již bylo řečeno, část filmu se natáčela také v Orlové. Do rodného Polska se na něj pak zajel podívat také orlovský farní vikář Mieczysław Jan Augustynowicz.

„Poláci na takovou kritiku nejsou zvyklí, problém s tím měli zejména někteří pravicově orientovaní politici. Navíc, mnozí si udělali názor už z propagačních materiálů, které jsou sestříhané z nejvíce kontroverzních scén. Celý film ale rozhodně nestojí jen na nich. Film je ostrou kritikou, ukazuje ale zároveň jen zlo, ale církev má přeci i spousty dobrých stránek,“ řekl pak polský duchovní působící v Orlové Deníku.

Ze scénaře nebyl znám celkový záměr

Deník oslovil také Ostravsko-opavskou diecézi. Ta říká, že lokační firma, která hledala vhodná prostředí pro natáčení snímku, oslovila diecézi, přičemž z poskytnutých částí scénáře nebyl zřejmý celkový záměr filmu. „Byly nám poskytnuty části, z nichž bylo evidentní, že se v církevních prostorách nebudou natáčet scény, které by se do nich nehodily,“ uvedl biskupský vikář pro pastoraci a farář v Petřvaldu Vít Zatloukal.

„Co se týká samotného filmu, s odvoláním na názor opolského biskupa Andrzeje Czaji, jenž film v kině shlédl, konstatujeme, že se jedná o film, který nutně vybízí k zamyšlení. Kontroverzi v něm působí to, že problémy církve, které jsou v něm údajně vykresleny, nezahrnují pohled na celkový život církve a kněží. Podle dostupných informací se nejedná o film o církvi, ale o fabulované příběhy kněží, takto nám také byl záměr filmu podán,“ dodal poté.

Fotogalerie z natáčení:

Polská média o snímku známého režiséra Wojciecha Smarzowského píší jako o nejnavštěvovanějším domácím filmu posledních třiceti let. Polský režisér ale nestaví jen na tomto úspěchu. „Chtěl bych, aby diváci poté, co odejdou z kina, přemýšleli, jestli nevědomky nejsou spoluodpovědní za to, co na plátně viděli,“ řekl podle ČT 24 režisér po uvedení snímku do kin.

Kontroverzní polský film Klér rozdělil zemi
Polsko rozetnuto vedví. Může za to kontroverzní film Klér