Nadační fond Praha ve filmu Prague Film Fund, podporující projekty natáčené ve městě, proto nyní vyhlašuje novou výzvu. Lhůta pro podávání žádostí o příspěvek je od 1. do 30. září. Výsledky hodnocení budou známy do konce roku.

Většina běžících projektů byla krizí zasažena velmi silně. Snímek Šarlatán polské režisérky Agnieszky Holland měl světovou premiéru v únoru na Berlinale, březnová premiéra pro české publikum se už nekonala.

„Ke slavnostní české premiéře jsme doslova stříhali metr, po Praze byly plakáty, v televizi běžel Film o filmu, v kinech trailer a těsně před premiérou se vše zavřelo,“ shrnuje producentka filmu Šárka Cimbalová. Šarlatán do českých kin vstoupil tento čtvrtek.

Odložená premiéra se nevyhnula ani česko-slovenské koprodukci Zátopek, švýcarsko-českému snímku Ztraceni v Ráji, íránskému filmu Halves natáčeném v koprodukci s Francií, Slovenskem a Českem, stejně jako dokumentu Svět podle Muchy.

Jeho premiéra se přesunula z jara na 28. září 2020. Francouzsko-německo-česká koprodukce sleduje osudy Alfonse Muchy, proslulého autora secesních plakátů i monumentální Slovanské epopeje, který je s Prahou neodmyslitelně spjat.

„Do aktuální výzvy se mohou hlásit i české projekty v zahraniční koprodukci a se zajištěnou distribucí mimo Českou republiku,“ doplňuje Ludmila Claussová ze správní rady nadačního fondu.