Svůj film do evropských cen nominují jak jednotlivé země, tak i Rada Evropské filmové akademie přímo. A právě tohoto práva využila rada k tomu, aby do prvního předvýběru 50 filmů na základě svého rozhodnutí zařadila i český snímek Já, Olga Hepnarová, uvedl Vedral.

"Je to pro nás samozřejmě velká pocta, taková nominace už sama o sobě znamená jisté ocenění. Stále je to ale zařazení mezi 50 filmů. Ty opravdové nominace pěti filmů do každé kategorie se budou vyhlašovat později," říká jeden z režisérů Petr Kazda, který film natočil s Tomášem Weinrebem.

Konečné nominace pěti filmů do každé kategorie odhalí akademie až 5. listopadu na festivalu v Seville. "Uvidíme, v Seville bude shodou okolností náš film soutěžit v sekci New waves a je skvělé, že naší nominací přímo od rady má Česká republika větší šance," dodal producent a střihač snímku Vojtěch Frič. Vyhlašování cen se uskuteční 10. prosince. Nejlepším evropským filmem bylo vloni zvoleno Mládí Paolo Sorrentina.

"Je skvělé, že máme na tuto prestižní evropskou cenu letos hned dvě nominace za hraný film - a k tomu ještě dokumentární film Mallory zkušené Heleny Třeštíkové, držitelky ocenění za film René v roce 2008. Začínající režiséři, Tomáš Weinreb a Petr Kazda, kteří si pro svůj debut Já, Olga Hepnarová zvolili velice nelehké téma a zpracování. Účast filmu Petra Zelenky Ztraceni v Mnichově pak potvrzuje trend poslední doby, kdy je o českém filmu pravidelně a čím dál častěji slyšet na předních festivalech a akcích. A to mě velice těší," řekla k letošní české účasti ředitelka Czech Film Center Markéta Šantrochová.

Stávajícím prezidentem Evropské filmové akademie je Wim Wenders, v předsednictvu rady, která může několik filmů sama vybrat, je Carlos Saura nebo Agnieszka Hollandová.

Film Já, Olga Hepnarová měl světovou premiéru na festivalu v Berlíně a vedle diváckého úspěchu v ČR, kde ho v kinech vidělo přes 50.000 diváků, byl uveden na festivalech po celém světě, uvedl Vedral.