Z ceny za nejlepší zvuk a hudbu se ve Schwerinu podle ní radovali zvukaři Christoph de la Chevallerie, Katharina Grischkowská a skladatel Johannes Repka. Cenu kritiků osobně převzal režisér Štěpán Altrichter.

„Během léta jsou v plánu speciální venkovní projekce v místech, kde se film natáčel. Například v městečku Abertamy – filmové Chřmelavě. Štáb a herci se tak znovu sejdou s místními obyvateli, kteří se na filmu podíleli," dodala Skřenková.

Schmitke s lehkým komediálním nadhledem nabízí mix napínavé detektivní zápletky s místy až dokumentárně realistickým pohledem na dnešní Sudety. Hlavní postavou je stárnoucí inženýr a také Krušné hory, které byly, stejně jako on, už téměř úplně prázdné a zničené. V současnosti se však dávají znovu dohromady a život se do nich pomalu ale jistě vrací.

Do hlavní role mladý český režisér žijící v Berlíně obsadil německého divadelního a filmového herce Petera Kurtha. Za kamerou stál rumunský kameraman Cristian Pîrjol.

Světovou premiéru měl Schmitke loni v říjnu na MFF v jihokorejském Pusanu, kde vzbudil příznivé reakce diváků i kritiky. Záhy získal cenu za nejlepší debut na festivalu v Cottbusu. Českému publiku se poprvé oficiálně představil na letošním Febiofestu, následně získal cenu studentské poroty za nejlepší celovečerní hraný nebo animovaný film na 28. ročníku Finále v Plzni. Na podzim se film Schmitke dostane i do distribuce německých kin.