Zprávy ze světa (Netflix)

Tak trochu divný western. Řeč je o filmu Zprávy ze světa, v němž autorka knižní předlohy Paulette Jiles a režisér Paul Greengrass snímají z Divokého západu romantický nádech známý z řady filmů. Veterán z americké občanské války, který putuje nehostinnými končinami a živí se čtením zpráv z novin, objevuje úplně jiný svět. Hrubý a neotesaný, okupovaný bez skrupulí Severní armádou, nulovou vymahatelnost zákona a právo silnějšího. Takový, jak ve druhé půli 19. století vypadal.

Žádné salóny s bodrými pistolníky, žádní spravedliví šerifové. Cesta osamělého „zpravodaje“, jemuž náhoda přihraje do cesty osiřelou dívku, kterou se snaží dopravit k příbuzným, je zkouška pevných nervů, osobní odvahy a jisté diplomacie – dá-li se to v těchto surových podmínkách říct. Skvělému minimalistickému Tomu Hanksovi sekunduje zkušeně třináctiletá Helena Zengel, jež zazářila v německém snímku Narušitel systému. Po právu vyhrála v únoru Zlatý glóbus a figuruje i v širších nominacích na Oscara, stejně jako její kolega Hanks.

Trailer k filmu:

Zdroj: Youtube

Šarlatán (DAFilms.cz)

Dar shůry a mimořádné nadání - někdy spása, jindy břemeno. Jan Mikolášek, hrdina filmu Šarlatán, o tom ví své. V sobotu vyhrálo drama Agnieszky Holland Českého lva za nejlepší film. Pro ty, kteří jej nestihli vidět v kinech před jejich zavřením, je tu Dafilms.cz. Autor scénáře Marek Epstein sleduje Mikoláška během několika desetiletí, zachycuje osamělost génia, jeho boj s vnitřními démony i velké životní zvraty - od opojení postem na výsluní až k pádu do temnoty, kdy se obdiv mocných změnil jako mávnutím proutku ve štvanici.

Léčitelská linka je silnější nežli poněkud vypjaté pohledy do hrdinovy skrývané privátní sféry. Díky Ivanovi i Josefovi Trojanovým je ovšem na co se dívat. Platforma nabízí i záznam rozhovorů s režisérkou.

Trailer k filmu:

Zdroj: Youtube

Ledová archa (Netflix)

Naši planetu, kterou postihla druhá doba ledová, křižuje už sedmnáctý rok zvláštní vlak. Dlouhý sněhoborec, který nikde nestaví a který je jediným útočištěm pro několik tisíc přeživších. Rozdělení na třídy určitý čas funguje, sociálním vyděděncům a „zadákům“ na chvostu ale postupně dochází trpělivost, neb jim ve svobodném pohybu do předních (lepších) vagonů i konfrontaci s tajemným stvořitelem expresu Wilfordem brání ozbrojené jednotky. Narůstá také zločinnost a je čím dál víc jasné, že tenhle kolos ohrožovaný kromě sněhových lavin i sociální nerovností bude těžké udržet na trati.

Tvůrci dvou řad Graeme Manson a Josh Friedman se sice údernosti filmové verze režiséra Parazita, Ponga Čun-hoa, nepřiblížili, i tak ale nabízejí solidně natočenou podívanou, pohrávající si s ekologickými motivy a nekonečnou úvahou o tom, za jakých podmínek (a zda vůbec) může fungovat třídně rozdělená společnost.

Trailer k filmu:

Zdroj: Youtube

Temná tvář Brooklynu (HBO GO)

Amerika 50. let. Lionel Essrog, detektivní solitér, utápějící se v depresích. Život mu komplikuje Tourettův syndrom, neuropatologické onemocnění vyznačující se neovladatelnými třesy a tiky. Poklepává klientům donekonečna po ramenou a budí jejich neklid, ženy mizí z jeho společnosti, neboť jim nezvládne ani připálit cigaretu a šéf z něj roste. Pak ale neznámí vrazi zabijí jeho přítele a muže, jenž ho učí pracovat s chorou hlavou jinak. A touha po pomstě dá jeho životu nový smysl a sílu.

Scénář je dílem známého herce Edwarda Nortona, který film také režíroval a ujal se hlavní role.  Dlužno říct, že na druhý režijní počin (prvním byla romantická komedie Rabín, kněz a krásná blondýnka) to vůbec není špatné. Naopak. I díky Nortonově skvělému podání hrdinova tělesného hendikepu. Bonusem je Bruce Willis v roli jeho gurua Franka.  

Trailer k filmu:

Zdroj: Youtube