Jmenovala se celým jménem Tove Marika Jansson, byla Finka, ale psala švédsky. A to není zdaleka její jediný rozmar. Žila neortodoxně, kouřila, nosila květiny ve vlasech a zamilovala se do starostovy dcery. A také psala písňové texty, malovala a kreslila komiksy, Nejvíce se ale proslavila knihami o skřítcích muminech a jejich přátelích, které máme naštěstí tu čest znát i u nás. Kdo nepoznal Mumínka, Šňupálka, Mimlu, Čenicha či malou Miu, je jako by neptožil Není divu, že tahle odzbrojující sešlost vstoupila i na televizní obrazovky a také divadelní prkna.

Karel Roden ve filmu Promlčeno
Čas na spravedlnost. Ve filmu Promlčeno zbývají jen hodiny

O tom, co bylo předtím, než začala své nejslavnější hrdiny psát, vypráví hravý film Zaidy Bergroth nazvaný Tove, který je od dnešního dne k vidění v kinech. Spisovatelku v něm hraje Alma Pöysti, jež s přirozenou hravostí, živelností a schopností emočních proměn nechává nahlédnout do světa ženy, která byla obdařená velkým talentem, ale s láskou to neměla lehké. 

Depp ve světě Petera Pana

Tove je zdařilým příspěvkem do početné řady filmů, kde známí herci a herečky ztvárnili proslulé literáty. Připomeňme alespoň některé. Nezapomenutelný je například poetický snímek Hledání země Nezemě, který natočil v roce 2004 Marc Forster o životě spisovatele J. M. Barrieho, autorovi slavného románu o Peteru Panovi. Ztvárnil ho nenapodobitelným způsobem Johnny Depp, spolu s ním si ve filmu zahráli mj. Kate Winsletová a Dustin Hoffman.

Tomáš Klus jako král v pohádce Iva Macharáčka
Tajemství staré bambitky boduje. Česká pohádka v kinech drtí i Spider-Mana

Svůj příběh na filmovém plátně dostala o tři roky později také britská spisovatelka Jane Austenová. Jmenoval se Vášeň a cit (v originále přesněji Becaming Jane) a jeho tvůrce Jarrold, jenž se inspiroval mládím slavné literátky a citovým vzplanutím mezi ní a T. L. Lefroyem. Točí se kolem toho, co tematizuje Austenová často ve svých románech – vášně a touhy po lásce střetávajících se s představou racionálního sňatku s bohatým mužem jako jediného cíle pro mladou anglickou dámu. Spisovatelku hrála ve filmu Anne Hathawayová, jejím partnerem byl James McAvoy.

Králíček Petr a Pipi

Její knihy těší generace dětí po celém světě, podobně jako Mumínci Tove Janssenové. Spisovatelka a přírodovědkyně Beatrix Potterová je u nás známá trochu méně, nic to ale nemění na popularitě jejích příběhů o králíčkovi Petrovi. Režisér Chris Noonan akcentuje ve filmu Miss Potter zápas vzdělané ženy s viktoriánskými předsudky. Snímek byl před patnácti lety k vidění i na karlovarském festivalu, kam ho tehdy osobně přivezla titulní představitelka Renee Zellwegerová.

Jejím filmovým partnerem v roli hrdinčina inspirativního vydavatele i přítele byl Ewan McGregor. Se svými mnohými kolegyněmi s perem v ruce má společné jedno - vzdor proti společenským představám o roli ženy, touhu psát a dobrovolné přijetí údělu "divné" rebelky, často v osamění. To ji spojuje kromě Janssonové a Austenové třeba i s Virginií Woolfovou (film Hodiny) nebo naší Boženou Němcovou (Božena, A tou nocí nevidím jedinou hvězdu).   

Režisér Jiří Svoboda
Jiří Svoboda: Politický thriller má vysoký výpovědní potenciál o poměrech v zemi

Mimořádný věhlas si navždy vydobyla také švédská literátka Astrid Lindgrenová. Její Pippi Dlouhá punčocha i Děti z Bullerbynu ovlivnily celé generace, dodnes tyhle knížky najdeme v regálech domácích knihoven. Lehce provokativní snímek Pernille Fischer Christensenové Zrodila se Astrid nahlíží trochu dál, než jak si možná díky vtipným a lyrickým kapitolám zmíněných knih autorku představujeme. Zachycuje ji ještě mladičkou, v době, kdy se prala se svobodným mateřstvím a složitou ekonomickou situací v předválečném Švédsku. Ztvárnila ji výtečně Alba Augustová, jež byla za roli nominována na národní cenu.

Než přišli hobiti

Na plátna kin vstoupil po opulentním zpracování Pána prstenů i jeho autor. Film Tolkien měl premiéru před třemi lety a pokusil se přiblížit divákům, co J. R. R. Tolkiena k napsání Hobita a Pána prstenů inspirovalo, ale také to, jak vyrůstal a jak prožíval hrůzy 1. světové války. Zahrál si ho Nicholas Hoult, v jehož podání sledujeme budoucího umělce, jak obklopen spolužáky objevuje sílu přátelství, odvahy a odhodlání. Právě tyto zážitky inspirovaly o něco později Tolkiena při psaní legendárních románů ze Středozemě.

A konečně, Capote. Píše se listopad 1959 a slavný americký autor Snídaně u Tiffanyho pročítá jistý článek o brutálních vraždách na poslední straně New York Times. Jeho čtenáři ještě netuší, že se právě zrodil nápad na spisovatelův nejslavnější i nejkrutější reportážní román, jenž obletí svět a posléze i filmová plátna - Chladnokrevně. Filmovou tvář dostal i Capote, ve stejnojmenném snímku mu ji dal Philip Seymour Hoffman a právem si za svůj výkon vysloužil Oscara.