Potemnělému zámeckému sálu dodávají světlo jen svícny a filmové reflektory. Poslední úpravy maskérů a už se v zadní části shlukují filmaři v čele s kameramanem a zvukařem. Klapka, kamera, akce! Kamera zabírá Tatianu Vilhelmovou, Hynka Čermáka a Yvonu Stolařovou. Rodina Kostků se nedávno vrátila z Ameriky na venkovské panství, které zdědila. Scéně kraluje Eliška Balzerová, která ztvárňuje postavu bodré hospodyně. Přítomným u stolu nabízí omáčku. „Přidávám do ní ořechovku. Ta je na všechno. Na cévy, na žaludek, afrodisiakum, antikoncepce,“ přeříkává repliku Balzerová. Na otázku, jak může být antikoncepce zároveň afrodisiakem odpoví. „Záleží na dávkování.“

Postavu poslední aristokratky Marie hraje teprve sedmnáctiletá Yvona Stolařová. „Postava Marie je holka v mém věku, takže se do ní dokážu dobře vcítit,“ srovnává mladá herečka.

Hynek Čermák se v roli aristokrata, který zdědil zanedbaný zámek na venkově, cítí dobře. „Sám teď rekonstruuju barák. Kdybych jej měl ale opravovat v takové míře, jako je zámek, tak se asi zblázním,“ směje se.

Modrá montérková kombinéza, kolem pasu kožená ledvinka, hnědé manšestrové sako a na krku černá háčkovaná šála. Pavel Liška v roli hypochondrického údržbáře a zahradníka je nezaměnitelný svou osobitostí. „Pan Krása je hypochondr, kterej má furt obavu o svůj život. Takže takovej podivín. Já vždycky hraju podivíny a každýho se snažím hrát jinak, ale všichni říkají, že je hraju všecky stejný,“ svěřuje se.

Autor knihy Evžen Boček se do natáčení filmu příliš nemíchá. Režiséra Jiřího Vejdělka ale přeci jen na pár věcí upozornil. „Chtěl, aby během natáčení nedocházelo k sexuálním orgiím. To se mu snažím splnit,“ říká s úsměvem Vejdělek.

Ne vždy je natáčení na zámku snadné. Uprostřed scény například spadl ze stropu těžký sklěněný lustr. "Ty vole.., tak si točíme dlouhou scénu aristokratický večeře u stolu a najednou nám spadne lustr…skoro na hlavu. A žádnej prcek…tedy, ano, je to nebezpečná profese! Nejen duchem nebezpečná. Všichni přežili. Smrťák se tentokrát nekonal. Místní duchové to natáčení nějak nemůžou skousnout," komentoval situaci na sociální síti herec Pavel Liška.

Uprostřed natáčení na milotickém zámku spadl na stůl těžký lustr.Zdroj: Pavel Liška

Milotický zámek je posledním natáčecím místem filmařů. Poté se tvůrci přesunou do střižny, kde dají filmu konečnou podobu. Premiéra komedie Poslední aristokratka se podle tvůrců objeví v kinech 24. října.

BARBORA SKOČÍKOVÁ
DAGMAR SEDLÁČKOVÁ