Přitom sám dům obyčejně za nic nemůže. To jen jeho minulost, respektive lidé zanechali v jeho útrobách rány. Zdi pohltily zvuky a šrámy neklidných vztahů a násilí, do koutů se vkradly stíny. Kdokoli sem znovu vkročí, stane se obětí jeho energie, jednou provždy zlé.

Krach. Po rasistickém komentáři byla Roseanne Barrová vyhozena z populárního seriálu, v němž hrála s vynikajícím Johnem Goodmanem od konce osmdesátých let.
Krutý týden pro Disneyho. Ruší nejsledovanější seriál roku. Kvůli rasismu

Filmaři vrší běsy, diváci se bojí. Obě strany jsou spokojené. Tedy jak kdy. Ne všechny domy a příběhy kolem nich jsou na plátně vydařené.

Teď se o divácký zájem pokouší v kinech americká novinka Dennise Iliadise Delirium. Sleduje trauma muže, jenž se z psychiatrické léčebny vrací na sídlo zděděné po rodičích. Po dobu třiceti dnů se musí pravidelně hlásit svému dozoru a nesmí opustit dům. „Věř svému rozumu, ne očím,“ odnáší si s sebou pokyn. Ani netuší, jak těžké bude tohle heslo naplnit…

Delirium

Zdroj: Youtube

My a ti druzí

Domů s tísnivou atmosférou jsme viděli na plátně řadu. Jeden z nejpůsobivějších bezesporu přivedl na plátno v roce 1960 mistr hrůzy Alfred Hitchcock ve filmu Psycho. Anthony Perkins tu jako duševně nemocný Norman Bates rozehrává své úchylky ve starém domě nedaleko motelu, kde se záhadně ztratí krásná Marion v podání Janet Leigh.

Z 80. let připomeňme alespoň Poltergeista v režii Tobea Hoopera o divných silách děsících rodinu v kalifornském domě na předměstí a prvního Lesního ducha Sama Raimiho, kde se útočištěm studentských hrdinů i centrem hrůz stala chata uprostřed hustého lesa.

Natáčecí den nového českého televizního filmu Dukla 61 v prostorách Dolu Žofie v Orlové.
OBRAZEM: Jak se natáčel film o důlní tragédii Dukla 61? Podívejte se

Mimořádný dům vystavěl pro svůj výtečný thriller Ti druzí (2001) Alejandro Amenábar. Nicole Kidman tu exceluje v roli ženy čekající na sklonku druhé světové války se dvěma dětmi na manželův návrat. Děti trpí alergií na sluneční světlo, a proto jsou okna věčně zatažena a dům tone v přízračném šeru, s nímž režisér stejně jako s rafinovanou zápletkou bravurně pracuje. O tři roky později přišel Schumacherův Fantom opery, kde se podivné jevy, respektive temné hlasy lákající mladičkou sboristku, skrývají dokonce v operním domě.

Ti druzí

Zdroj: Youtube

Démoni sirotčinců

Roku 2007 zaujal i koprodukční španělský Sirotčinec, který už svým titulem signalizuje, kde se zlo zjevuje tentokrát. Juan Antonio Bayona vypráví se strhující vizuální náladou o mrtvých dětech, jež si nepřejí nic jiného, než si hrát… Filmu, v němž se objevila po delší době Geraldine Chaplin, svědčí hudba Fernanda Velázqueze.

Slušnému ohlasu se těšila i řada Insidious, kterou odstartoval film z roku 2010. V síti děsivých jevů se ocitla rodina poté, co se přestěhovala do nového domu. Zjevují se strašidelné postavy a je slyšet šepot. Drama se stupňuje ve chvíli, kdy se jeden ze synů ráno neprobudí…

Muž, který zabil Dona Quijota
Filmy s příchutí riviéry. Co uvidíme v kinech z Cannes?

Osobitým příspěvkem je i legendární Beetlejuice Tima Burtona z roku 1998, i když v tomto případě jde vzhledem k autorovi spíš o černou duchařskou komedii. Nicméně i tady hraje hlavní roli dům. Obývá jej pár duchů (Geena Davis a Alec Baldwin), kteří poté, co se k nim k jejich nevoli nastěhují módní Newyorčané, musí začít vydatně strašit…

Český Ghoul

Pro úplnost dodejme, že ačkoli čeští filmaři horory právě nevyhledávají, jeden s vcelku přesvědčivou náladou natočil před třemi lety Petr Jákl. Jeho Ghoul vznikl podle skutečné události a dům, kde se příběh odehrává, je na Ukrajině. Vypráví totiž o nechvalně proslulém ukrajinském kanibalovi Andreji Čikatilovi.

Údajně spáchal přes padesát brutálních vražd a své oběti částečně snědl. Ve filmu o filmu se štáb vydává na místo činu, aby zkusil odhalit tajemství domu, kde se vše odehrálo, a záhy musí bojovat o holé životy…

Zdroj: Youtube
Cesta do Florianapolisu.
O Křišťálový glóbus se utkají také Olmo Omerzu a Adam Sedlák