Příběh o souboji malého myšáka a děsivého lišáka Myši patří do nebe (ve Francii jako M?me les souris vont au paradis) režírovali Denisa Grimmová a Jan Bubeníček. Film Přes hranici (La Traversée) francouzské režisérky Florence Miailheové nese českou stopu díky produkci, na níž se podílely MAUR film a Česká televize. V kategorii celovečerních animovaných filmů jsou nominované celkem tři snímky.

Filmová umělecká akademie ocenila 11 nominacemi muzikál Annette režiséra Leose Caraxe, deset nominací si vysloužila fikce volně inspirována životem zpěvačky Céline Dionové Hlas lásky (Aline) od Valérie Lemercierové. Rocková opera Anette se podle listu Le Figaro prosadila díky hereckému výkonu Adama Drivera, který se může po Kristen Stewartové stát teprve druhým Američanem, který by vyhrál francouzskou cenu pro nejlepšího herce. Naopak jeho filmová partnerka Marion Cotillardová porotu svým výkonem nezaujala a mezi nominovanými není.

Logo společnosti Disney. Ilustrační foto.
Od léta bude v ČR dostupná služba Disney+, nabídne díla od Marvelu i Star Wars

L'Événement (Událost) od Audrey Diwanové, příběh o nelegálním potratu v 60. letech, který vyhral loni Zlatého lva na filmovém festivalu v Benátkách, získal na Césarech jen čtyři nominace, ale patří mezi ně kategorie za nejlepší film a režii.

O Césara za nejlepší film se letos utkají také Severní Marseilles (Bac Nord) Cédrica Jimeneze o nekalých policejních praktikách, Bod zlomu (La Fracture) od Catherine Corsiniové o Francii v dobách protestního hnutí žlutých vest a Onoda (Onoda, 10 000 nuits dans la jungle) od Arthura Harariho o partyzánské válce mladého Japonce během druhé světové války.

Navzdory očekávání se příliš neprosadil snímek Titan od Julie Ducournauové, který vyhrál Zlatou palmu na filmovém festivalu v Cannes. Má celkem pět nominací, včetně režie a vizuálních efektů.

Petra Chodounského hraje Viktor Zavadil.
Co mají společné Kajínek, Černý a Chodounský? Devadesátky oživily spojení

Porota vyhlásí vítěze 25. února, přímý přenos večera bude přenášet stanice Canal+.

Letošní ročník se musí pokusit smazat neblahý dojem z posledních ročníků. V roce 2020 dostal cenu za režii Roman Polanski, který čelí obvinění ze znásilnění, což vyvolalo odchod herečky Ad?le Haenelové ze sálu, píše BFM TV. Loňské udílení bylo podle BFM TV propadákem, který na obrazovkách sledovalo 1,6 milionu diváků z celkem 67 milionů obyvatel Francie. Pořadatelé letos vsadili na osvědčené osobnosti, udílení bude moderovat spisovatel a režisér Antoine de Caunes. Porotě předsedá monacká filmová režisérka a scenáristka Dani?le Thompsonová.