80 dopisů

80 dopisů je nenápadný český debut Václava Kadrnky, muže, který v tomto komorním projektu zúročil vlastní vzpomínky na dětství a silnou osobnost matky. Sledujeme v něm anabázi matky a jejího syna, kteří putují po úřadech, aby získali povolení odcestovat za otcem, který emigroval v půli 80. let do Velké Británie. Kadrnka, který se s filmem zúčastnil letošního Berlinale, obsadil do hlavní ženské role cimbalistku Zuzanu Kapříkovou, jejího syna hraje Martin Pavluš.

Zdrojový kód

S thrillerem Zdrojový kód přichází Kapitán Colter Stevens probudí v sedadle příměstského vlaku, vůbec netuší, kde se tam vzal. Naproti má atraktivní dívku, kterou vidí poprvé v životě, ona ho ale zatraceně dobře zná. Stevens zjišťuje, že se probudil v těle jiného člověka, načež je vlak rozmetán silným výbuchem. Jak se zdá, byl Colter zapojen do podivné vládní mise… Ve filmu uvidíme vedle Jakea Gyllenhaala i Michelle Monaghan a Veru Farmigu.

Šest evropských snímků společnosti Film Europe

S poněkud netradičním distribučním projektem přichází dnes společnost Film Europe. Do kin vysílá hned šest titulů - Snadný prachy, Zůstane to mezi námi, Dům košaté lásky, Mr. Nice, Mozartova sestra a Hitler v Hollywoodu. Filmy startují v rámci projektu Film Europe Movie Night a budou uváděny ve vybraných českých kinech v různých termínech. Nasazení proto není běžné jako jindy, vybraná kina si ve svém programu pravidelně zarezervují jedno představení pro film z projektu FEMN a v příslušný den nabídnou divákům vždy jen jeden z těchto filmů. Hvězdná pověst provází hlavně Hitlera v Hollywoodu, film, který mohli vidět už hosté loňského karlovarského festivalu v soutěži. Jde o značně ironizující dokument o Micheline Presle, který se díky filmařské fikci mění v napínavé pátrání po skryté pravdě o evropské kinematografii. A aby nezůstalo jen u jednoho, za zmínku stojí i film Mr. Nice, který je založen na skutečném příběhu Howarda Markse, držitele diplomu z Oxfordu. Proslul totiž nikoli svým vzděláním, ale tím, že se stal hlavním dovozcem marihuany v šedesátých letech ve Velké Británii. Hlavní roli si zahrál Rhys Ifans.

Orel deváté legie

Orel deváté legie nabízí typickou oddechovou podívanou. Dobrodružný snímek natočil tvůrce úspěšného filmu Poslední skotský král Kevin Macdonald a líčí v něm osudy legionářů z doby římské říše. Válečné bitvy svedou dohromady dva muže z nepřátelských táborů – Římana Marcuse a jeho otroka ze severských kmenů Escu, kteří se vydají hledat ztracený symbol římské vojenské moci – zlatou orlici. Kdesi v divočině na severu ji během krutých válek údajně ztratil Marcusův otec a syn se rozhodne očistit jeho jméno a vrátit emblém své říši. Dvojici mužů, jež spojí touha po svobodě a osobní cti, hrají Channing Tatum a Jemie Bell.