Odpad, město, smrt

Divadelní hra Dušana Pařízka vznikla podle scénáře režiséra Reinera W. Fassbindera a vyslovila mnohé o marasmu současné Prahy, jejím podsvětí i xenofobii. Hřebejk udržel syrovou divadelní poetiku a dal hře navíc jisté filmové kulisy - už mírně omšelého paláce Lucerna, v němž, mj. zavěšena na laně, tančí prostitutka Romi svůj bizarní tanec života a smrti. Snímek, který ocení spíše intelektuálně naladění diváci a znalci zmíněného souboru, připomíná herecké kvality Gabriely Míčové, Martina Fingera, Jiřího Černého či Martina Pechláta.

Zdroj: Youtube

Atlas mraků

Ani adaptace amerického bestselleru Davida Mitchella Atlas mraků není právě oddechovou podívanou. Šest žánrově odlišných příběhů v různých časech a na různých místech spojuje myšlenka kontinuální propojenosti naší existence a činů napříč časem a prostorem. A všechno tu má svou příčinu i následek. Před kamerou tří filmařů (mj. Tom Tykwer) se sešla plejáda hvězd: Tom Hanks, Susan Sarandon, Hugh Grant, Halle Berry aj.

Zdroj: Youtube

Praho, má lásko

Druhý domácí snímek Praho, má lásko vznikl ze setkání čtyř filmařů studentů - Tomáše Pavlíčka, Viktorie Dzurenkové, Jakuba Šmída a Markéty Černé. Spojnicí jejich čtyř povídek je Praha a vztahy a setkání. Matky a syna, právničky s tramvajákem, lidí s odlišným životním řádem nebo novinářů se starým vrátným na Vítkově. Z kolísavé úrovně povídek vybočuje asi nejvíc zajímavá etuda Tomáše Pavlíčka.

Zdroj: Youtube

Na divoké vlně

Na divoké vlně je příznačný název pro film natočený podle životního příběhu Jaya Moriartyho, talentovaného surfaře, jehož styl obdivují tisíce fanoušků divokých vln. Jeho snem bylo zdolat Mavericks - jednu z největších mořských vln na světě. Dynamicky natočený snímek Michaela Apteda a Curtise Hansona sleduje jeho posedlost, trénování i hluboké přátelství k trenérovi. A neminul by měsíc, aby se na plátně nevynořil alespoň jeden horor.

Zdroj: Youtube

Návrat do Silent Hill

Návrat do Silent Hill se ale bohužel do archivu klenotů v tomto žánru nezařadí. Hrdinka Heather je pár let na útěku před temnými silami. V den osmnáctých narozenin si po strašných nočních můrách a náhlém zmizení otce uvědomí, že už není dívkou, kterou bývala. Nové poznání ji zavede do světa démonů, z něhož možná nevede cesta zpět… Ta zřejmě není ani pro režiséra Michaela J. Bassetta, protože největší slabinou jeho filmu je fakt, že postrádá jakoukoli náladu a divák se u něj skoro nebojí. Což je v případě hororu zásadní kámen úrazu.

Zdroj: Youtube