Děcka jsou v pohodě

První se v odlehčené poloze zamýšlí nad tím, jak to může dopadnout, když začnou děti dvou lesbiček pátrat po svém biologickém otci. Režisérka Lisa Cholodenko jej chtěla točit už před čtyřmi roky, neplánované těhotenství ji však přimělo autorský projekt odložit. Mimochodem, titul filmu The Kids Are Alright (Děcka jsou v pohodě) si půjčila od stejnojmenné skladby britské skupiny The Who.

Nic a Jules jsou dvě milující se ženy, jež sdílí domácnost se svými dvěma dospívajícími dětmi. Působí jako běžná rodina, jež zažívá typické manželské hašteření a některé rozdílné zájmy, půvabně se dohadují o výchově dětí a mají samozřejmě rozdělené role – pragmatická Nic řeší zásadní otázky domácnosti i ekonomické starosti, submisivní Jules odpouští dětské prohřešky a bere život s nadhledem. Pak ale jednoho dne usedne u jejich stolu muž, navíc skutečný otec jejich syna. Je jasné, že tenhle trojúhelník nebude fungovat… Výtečně sehranou dvojici hlavních protagonistek – Annette Bening a Julianne Moore zdařile doplňuje Mark Ruffalo.

Dobré srdce

Dobré srdce režiséra Dagura Káriho nastoluje méně slunnou náladu. Vypráví o setkání dvou outsiderů, cholerického majitele newyorského baru s nemocným srdcem a mladičkého bezdomovce, kterému se barman rozhodne předat své zkušenosti a péči o klub. Když do jejich šedivého a lenivého podniku (i života) vstoupí neúspěšná letuška s touhou pečovat o bar i jeho mladšího spolumajitele, rýsují se problémy. Režisér skvěle pracuje s nostalgickou náladou zapadlého baru, kam chodí pít osamělí muži, i s metaforou „dobrého“ srdce, o které se celou dobu v různých kontextech hraje. Před kamerou se sešli vynikající Brian Cox a Paul Dano.