Život té druhé

Francouzský film Život té druhé natočila Sylvie Testud, kterou známe spíše jako herečku – mimo jiné z filmů Lurdy nebo Edith Piaf, kde hrála nevlastní sestru slavné šansoniérky. Život té druhé je její celovečerní režijní debut. V adaptaci stejnojmenného románu Frédériquea Deghelta však nejde o dvě ženy jednoho muže, jak by se na první pohled mohlo zdát. I když milenka tu také nechybí. Hrdinkou je půvabná Marie, jež večer ulehne do postele s přítelem, a když se ráno vzbudí, nic kolem sebe nepoznává. S úděsem zjišťuje, že uplynulo deset let, na tváři má vrásky a v neznámém bytě manžela, malého syna a nefungující rodinné vztahy. Navíc je šéfkou nadnárodní firmy s cennými papíry. Zajímavě pojatá studie ženy, jež se pokouší vrátit do hry manželské city a péči o rodinu, je mírně antiemancipační. Především je ale hereckým koncertem Juliette Binoche, jež bravurně zvládá jak komické, tak i vážné polohy své postavy.

Zdroj: Youtube

jOBS

Film jOBS prozrazuje už svým názvem, čí autobiografie zaujala režiséra Joshuu Michaela Sterna. Scénář k němu napsal Matt Whiteley a nepochybně si to užil, neboť život i kariéra vizionáře 20. století nabízely řadu atraktivních momentů. Muže, který v roce 1976 založil společnost Apple v garáži rodičů a ve svých šestapadesáti letech zemřel, si zahrál Ashton Kutcher. „Rozhodování, zda roli přijmu nebo ne, bylo těžké. Ztvárnit autenticky někoho tak významného, jehož všichni znají, mě trochu děsilo. Ale byla to výzva," přiznal herec, pro něhož byl Jobs bezpochyby životní rolí. Že se úkolu zhostil se ctí, dokazují už první ohlasy zahraničních médií. Evidentně se máme na co těšit.

Zdroj: Youtube

Machři 2

To Adam Sandler si se svými kolegy v komedii Machři 2, hlavu s oživením „dvojky" známé komedie nelámal. Režisér Dennis Dugan šel najisto – svou crazy natočil dle osvědčeného klíče: čím více nepravděpodobných situací a šílených věcí (například živý sob v ložnici) rodinu i přátele hlavního hrdiny potká, tím zábavnější všechno bude. Škoda, že tato úměra tak docela nevyšla. Machři podruhé si na rozdíl od prvního filmu na humor spíš hrají a nudí.

Zdroj: Youtube

Očista

Zato ve filmu Jamese Monaca je strach dosti autentický. Očista se zamýšlí nad alarmující mírou kriminality, na rozdíl od Spielbergova Minority Report však zločiny nepředvídá, nýbrž je na jednu noc nechává beztrestně žít. Pokud se zrovna potkáte s vrahem, jste bez šance, všechny složky záchranného systému jsou v rámci Očisty mimo provoz. Co udělá James, obchodující s bezpečnostními systémy, když na dveře nedobytného domu jeho rodiny zabuší v noci cizinec a zoufale prosí o záchranu? Dilema muže, jehož hraje Ethan Hawke, natočili tvůrci série Paranormal Activity a ti jsou v tomhle žánru zkušenými profesionály.

Zdroj: Youtube

Percy Jackson: Moře nestvůr

Poslední novinkou týdne je Percy Jackson: Moře nestvůr, fantasy, jež vznikla podle druhého dílu knižní série Ricka Riordana. Stejně jako v prvním díle (a filmu Chrise Columba) v ní tvůrci propojují řeckou mytologii se strastmi dnešního dospívání. Režisér Thor Freudenthal, od něhož známe třeba Hotel pro psy, tu vysílá partu mladých hrdinů na pouť za Zlatým rounem. To jediné totiž může spasit společenství outsiderů,  polobohů, kteří dostali do vínku nezáviděníhodný život na pomezí božského Olympu a zemí lidí. První film se příliš nepovedl, kritika ho právem kárala za překročení hranic vkusu rodinného filmu – což bude nejspíš i důvodem, proč tu už neuvidíme herce Pierce Brosnana nebo Umu Thurman…

Zdroj: Youtube