O Andělích všedního dne z dílny Alice Nellis už Deník psal, film podle předlohy Michala Viewegha se po prvních předpremiérách těší diváckému zájmu. Pro ty, kteří ocení černý humor, jsou tu Divoké historky, jež letos uzavíraly karlovarský festival. Argentinský film Damiána Szifrona produkovali bratři Almodovarovi a od prvních chvil je jasné, čím je scénář zaujal. Šest povídek vypráví optikou notně černého humoru o křivdách a potížích, jež nám občas život staví do cesty. A o tom, že jsou situace, které nelze řešit s chladným rozumem… Ať je to úvodní epizoda s pasažéry letadla, jež spojuje táž rozezlená osoba, kafkovský zápas s úředníky dopravního inspektorátu či finální svatba, jež se z noblesní oslavy zvrhne v pustošivý a lítostivý masakr.

| Video: Youtube

Z britských studií se představí pozoruhodný dokument Nick Cave: 20 000 dní na zemi, který zdobí cena za nejlepší režii a střih dokumentu z festivalu Sundance. Debutujícím vizuálním umělcům Iainu Forsythovi a Jane Pollardové se podařila vynikající poetická i zábavná oslava lidské tvořivosti, v níž v hlavní roli přirozeně exceluje muzikant Nick Cave. Záznam dvaceti čtyř hodin v jeho životě soukromém i profesním nabízí důvěrný pohled do procesu umělecké tvorby a klobouk dolů před muzikantem, který nechal filmaře nahlédnout i do nejintimnějších míst svého života, včetně hovorů s psychoterapeutem. Kromě skvělé hudby z dílny Nicka Cavea a Warrena Ellise a vtipných zpěvákových postřehů se dočkáme i zamyšlení nad tím, jakou cenu občas člověk za kariéru a slávu platí.

| Video: Youtube

Do odvážného projektu se pustil ukrajinský debutant Myroslav Slaboshpytskiy, který se ve svém autorském filmu Kmen pokusil nastínit prostředí specializované internátní školy s drsnými pravidly hry. Jeho hrdinou je hluchoněmý teenager Sergey, který po nástupu do této školy narazí na tvrdé podmínky. Aby „přežil", stane se členem divokého spolku, tzv. kmene. Sžívá se s místním prostředím, pak ale náhodný sex s jednou z konkubín vůdce kmene přeroste v lásku a Sergey je nucen porušit všechna místní nepsaná pravidla. Radikální snímek, založený na realistických obrazech se znakovou řečí a vynikající prací se zvukem, se dočkal tří cen ve vedlejší sekci na festivalu v Cannes. U nás ho viděli první diváci na letošním karlovarském festivalu.

| Video: Youtube

Naopak zcela zapomenutelný je horor režiséra Johna R. Leonettiho Annabelle. Rozvíjí příběh mladého páru, který si v předvečer svatby koupí starou dobovou panenku ve sněhobílých šatech. Jedné noci však vtrhnou do jejich domu vyznavači satanského kultu a brutálně pár napadnou. A probudí temné síly, jež se promítnou do chování zprvu něžné panenky… Pomineme-li fakt, že se nepovedl už scénář, je na Annabelle nejhorší asi to, že její tvůrci vykradli kdejaké motivy z jiných žánrovek.

| Video: Youtube