Záblesky chladné neděle

Domácí tvorbu zastupují dva projekty. Hraný snímek Záblesky chladné neděle natočil Ivan Pokorný a potkáme v něm mj. čerstvou absolventku DAMU Adélu Petřekovou. Hraje dívku, jež se ve snaze zbavit se despotického přítele zaplete do jiné, nebezpečnější hry. Hry, z níž se bude těžko hledat cesta ven…

Zdroj: Youtube

Občan K.

Do kin míří i dokument Občan K. odkazující titulem na slavné oscarové drama Občan Kane Orsona Wellese z roku 1941. Nikoli náhodou. Wellesova zdrcující kritika mediálního diktátora a jeho neomezené moci má s filmem o akcích skupiny Ztohoven leccos společného. Mezi její projekty patří Znásilněné podvědomí - namířené proti všudypřítomné reklamě (svými plakáty umělci „obsadili" během jedné noci všechny reklamní vitríny v pražském metru) či Mediální realita, kdy se nabourali do vysílání ČT s vloženým záběrem atomového výbuchu. Občan K. v režii Michala Dvořáka sleduje akci, kdy umělci půl roku žili pod cizími jmény, díky občankám s počítačově manipulovanými fotografiemi se oženili, řídili letadlo, pořídili zbrojní pas. Vzdorovali systému, který chce mít jejich životy pod absolutní kontrolou…

Zdroj: Youtube

Obchod pro sebevrahy

Z Francie přichází Obchod pro sebevrahy, roztomilé animované dílko o obchodě, jenž kvete díky těm, kteří si čím dál častěji chtějí sáhnout na život. Den co den skočí někdo z mostu, vrhne se pod vlak nebo vypije jed. Pak se ale do rodiny obchodníků narodí optimistický chlapeček a obrátí krámek i život ve městě vzhůru nohama… Režisér Patrice Leconte natočil film podle knihy Potřeby pro sebevrahy od Jeana Teulého, jejíž kousavý humor i nápady ho okouzlily. „Jak převést Teulého bizarní svět do podoby hraného filmu, když nejste Tim Burton? " kladl si zprvu neřešitelnou otázku. Pak ho ale producent Gilles Pode­sta přivedl k animované verzi ozvláštněné písněmi. Zvolená forma ale původnímu nápadu prospěla jen způli, tradičně kreslený film nevystačí s tempem až do konce.

Zdroj: Youtube

Patrola

Při rutinní dopravní prohlídce zabaví dva policisté pár zbraní a jisté špinavé peníze. Netuší, že patřily nechvalně známému gangu, který je právě teď díky tomu odsoudil na smrt. To je výchozí zápletka thrilleru Patrola, který natočil David Ayer s Jakem Gyllenhaalem a Michaelem Peňou.

Zdroj: Youtube

Bouře

Bouře je dalším přímým přenosem z divadla, tentokrát z Metropolitní opery v New Yorku. Hudební skladatel Thomas Adès tu povede orchestr v premiérové inscenaci vlastního díla s baritonistou Simonem Keenlysidem v hlavní roli Prospera. Důmyslná režie Roberta Lepage přenese diváky do milánské La Scaly 18. století.