Masaryk (ČR)

Po dvou a až třech oficiálních premiérách se do českých kin dostává napjatě očekávaný historický snímek Masaryk.

Karel Roden v něm ztělesnil syna prvního československého prezidenta a významného evropského diplomata Jana Masaryka. Jeho napínavý a dosud mnoha tajemstvími opletený osud na plátna převedl režisér Julius Ševčík. A jak je jeho zvykem, což diváci jeho předešlých snímků Restart a Normal znají, Masarykovi připravil výrazný obrazový styl.

„Masaryk je krásná filmová postava, protože je samý problém, a zároveň chlap, který má velkou zodpovědnost," uvedl Ševčík, který film vidí jako politický thriller. „On sám by byl raději umělcem, bohémem, ale měl smůlu, protože pocházel ze slavné rodiny. Ta postava v sobě má neustále vnitřní konflikt, je to člověk, od nějž se navenek očekává práce ve jménu velkých věcí, a přitom to je muž s křehkou, vášnivou a bolavou duší," dodal režisér.

Nechte zpívat Mišíka (ČR)

Vladimír Mišík patří k zásadním osobnostem české populární hudby. Svou tvorbou ovlivnil celou generaci umělců z hudebního, výtvarného i literárního světa. Je spoluzakladatelem kapely Blue Effect a přes čtyřicet let hraje s kapelou Etc. U příležitosti jeho sedmdesátin natočila režisérka Jitka Němcová dokument Nechte zpívat Mišíka.

„Chceme zjistit, proč ho nikdy muzikanti neopustili, i když zůstal sám, vždy se mu podařilo postavit novou a lepší kapelu, proč ho spoluhráči nosili na jeviště, když byl dva roky na vozíku, jaké to je kouzlo a charisma, které má," popisuje režisérka.

Filmový příběh Vladimíra Mišíka je složen z mozaiky jeho vzpomínání, písní, dobových i osobních archivů, z rozhovorů s kolegy, blízkými přáteli a rodinou. Střídání fiktivního prostoru na „Mišíkově planetce" s realitou na planetě Zemi vnáší do filmu rytmus, vtip, hravost a vřelou lidskost.

Kong: Ostrov lebek (USA/Vietnam)

Je chlupatý, měří hodně přes dva metry, a přesto patří mezi nejlákavější postavy dějin Holly-woodu. Řeč není o nikom jiném než o legendárním King Kongovi, který se na plátně objevuje po několika letech v novém snímku Kong: Ostrov lebek, který natočil režisér Jordan Vogt-Roberts.

Tentokrát však obří opičák neprožije příběh, který jsme již na plátně viděli několikrát. Tentokrát v centru dění není vztah King Konga a krásné blondýny a obří zázrak přírody se ani nevypraví na Empire State Building. Snímek vypráví zcela nový příběh velkého zvířete, za kterým se vydává výprava z civilizace, která ale na tak mocný přírodní úkaz není připravena ani s nejmodernějšími technologiemi.

V hlavních rolích žánrového snímku se objeví velmi dobří charakterní herci v čele s Tomem Hiddlestonem a držitelkou Oscara Brie Larsonovou.

Smrt v Sarajevu (Bosna a Hercegovina/Fr)

Za svůj první celovečerní snímek Země nikoho získal režisér Danis Tanović Oscara a řadu dalších ocenění po celém světě. Nyní do kin vstupuje jeho nejnovější dílo nazvané Smrt v Sarajevu, za nějž Tanović získal Stříbrného medvěda Velkou cenu poroty na loňském Berlinale.

Smrt v Sarajevu je politický thriller, provokativní drama v duchu filmů Roberta Altmana i velmi netradiční divadelní adaptace. Především jde ale o myšlenkově podnětnou a vrstevnatou sondu do principů nestálé „balkánské duše" a třaskavého evropského století.

To vše uznávaný režisér dokázal, ačkoli se celý snímek odehrává v jediné budově Hotelu Europa.