Špunti na vodě (Česká republika)

Tvůrčí duo Marcel Bystroň (scénář) a Jiří Chlumský (režie) do velikonočních kin posílají novou rodinnou komedii Špunti na vodě. Jiří Langmajer, Hynek Čermák a Pavel Liška v ní v rolích otců berou své potomky na vodu. Připomíná vám to příběh legendární komedie Marie Poledňákové S tebou mě baví svět?

To je zcela správně, přesně na fanoušky komedie, od jejíž premiéry letos uplyne 35 let, totiž Špunti na vodě cílí. A odpovídá tomu také hvězdné obsazení. Kromě již zmíněných populárních mužských herců se ve snímku ukážou například Anna Polívková a Tatiana Vilhelmová. Hudební doprovod složil Ondřej Brousek.

Rychle a zběsile 8 (USA)

Na plátna se vrací testosteronem a benzínem nadupaná filmová série Rychle a zběsile, a to již v neuvěřitelném osmém díle. Znovu se do kin podívá Dominic Toretto (v tradičním podání Vina Diesela), který bude jezdit v těch nejrychlejších a nejvytuněnějších autech světa.

Tentokrát však „Dom" netáhne za jeden provaz se svými obvyklými kamarády z pneuservisu, ale podlehl vábení legendární kyber-teroristky přezdívané Cipher (v podání Charlize Theronové).

Osmý díl série, která již po celém světě vydělala přes čtyři miliardy dolarů, natočil americký režisér F. Gary Gray. Ten natočil hit roku 2015 Straight Outta Compton.

Zkouška dospělosti (Rum./Fr./Bel.)

Jako lékař a občan se Romeo těší úctě obyvatel malého města v Transylvánii. Jeho pověst se začne hroutit, když se ve snaze zajistit nadané dceři lepší budoucnost zaplete do řetězce služeb a protislužeb a ztratí tvář i před svou rodinou. To je příběh nejnovějšího snímku rumunského režiséra Cristiana Mungiu nazvaného Zkouška dospělosti.

Mungiu v novince, která získala cenu za režii na loňském festivalu v Cannes, znovu nahlíží na rumunskou realitu velmi sžíravým a nelichotivým okem. Za to sklízí ceny po celém světě. Prozatím nejlepším jeho snímkem zůstává drama 4 měsíce, 3 týdny a 2 dny o nejtemnějších stránkách komunismu.

Safari (Rakousko)

Rakouský režisér Ulrich Seidl se v posledních letech věnoval kromě dokumentární tvorbě také provokativním filmům, v nichž se dokument prolínal s fikcí (Psí dny, trilogie Ráj či Import/Export). Ve všech se však věnuje stále stejné otázce: co je lidská přirozenost.

Z trochu jiné perspektivy se otázka vrací v jeho nejnovějším snímku, kterým je opět téměř čistokrevný dokument Safari.

Seidl nás zavádí do ráje trofejních lovců, mezi zebry, antilopy a další tvory, kteří se těší pozornosti německých a rakouských turistů se zbraněmi v rukách. Že chce znovu provokovat, je zcela zjevné.