My děti ze stanice Zoo (HBO GO)

Drsné osudy teenagerů, které spojila jedna stanice metra a touha žít jinak. Knižní bestseller Christiane Felscherinow Wir Kinder vom Bahnhof Zoo, v němž autorka popsala vlastní zážitky z berlínských klubů, šokoval v 70. letech nejen západoněmeckou veřejnost.

Zdroj: Youtube

V roce 1981 podle něj natočil film Uli Edel, teď se syrové příběhy dětských narkomanů vracejí v osmidílném seriálu, jenž měl premiéru tento víkend na HBO GO. Soudě dle prvních dílů nezůstává seriál pravdě nic dlužen. Herecké typy i dobové reálie fungují a navrch je tu hudba Davida Bowieho, která provázela i první filmové zpracování. Jen je jí sympaticky víc, tvůrci totiž sáhli i do zpěvákovy pozůstalosti.

Jako v bavlnce (Neflix)

Krásná, vždy upravená a připravená ke všemu. To je hrdinka filmu Jamese Blakesona, prototyp mrchy, jež v roli zákonné zástupkyně rafinovaně ždímá peníze ze seniorů. Místo aby o nělaskavě pečovala, získává nad nimi moc. S novou klientkou a jejími diamanty ale náhle vyvstává nečekaná otázka: kdo je tu kořist a kdo lovec?

Zdroj: Youtube

Blakeson se jako autor scénáře sice sem tam dopouští lehkých nelogičností, film ale svižně šlape a pomsta seniorů nemá chybu. Navíc, na skvělou Rosamundu Pike je radost se dívat.

Dobrou parťačkou je jí i Diane Wiest v roli zámožné majitelky diamantů, Eiza Gonzáles v roli přítelkyně hlavní hrdinky dělá filmu spíše exotickou ozdobu. Pro fanoušky Hry o trůny je tu pak jako bonbonek liliput Peter Dinklage alias Tyrion, tentokrát s jinak temným pozadím.

Orange is the New Black (Netflix)

Sice starší, ale pořád dobrá. Na Netflixu je stále k mání sedmá a poslední řada seriálu z prostředí ženské věznice. Selanku, jakou má u nás David Rath, ale nečekejte. Autorka knižní předlohy, Američanka Piper Kerman, zatraceně dobře ví, o čem vypráví, sama podobným zařízením prošla.

Hrdinky seriálu nejsou žádné křehule, tady se jede na dřeň. Ve zdech ústavu si buď rychle vypěstujete cynický štít, nebo z vás bude troska. Ohrnování nosu se tu nenosí, za to je soda na cimře, krvavá vložka v sendviči, v lepším případě lesbický sex ve sprše. Taylor Schilling v hlavní roli Piper vyděšené tím, čemu musí čelit, opět exceluje. Pozornost diváků udržují tvůrci i nadále zručnou směsí absurdity, tragiky a plnokrevných ženských figur. Důstojné loučení s jedním televizním fenoménem.

Zdroj: Youtube

Princezna Margaret – královská rebelka (28. 2., ČT 2 13.30)

Byly jako oheň a voda. Alžběta II. se vždy těšila pozornosti, Margaret stála v pozadí. Dokument BBC se věnuje právě jí a je na co se dívat. Druhou část uvidíte dnes odpoledne. Manželství s fotografem Tonym princezně z mnoha důvodů nevyšlo a "vymoženost" zvaná rozvod zavítala i do nejvyšších pater ostrovní šlechty.

Margaret se ale nehodlá podřídit snahám rodiny o usměrnění černé ovce. Cestovatelská revolta královniny mladší sestry na rozdíl od seriálu Koruna úderněji dokazuje rozčarování těch, kteří pochopili, že nejen Margaretiny výstřelky platí ze svých kapes…