Režiséři a producenti hlásí letos filmy do soutěžních sekcí, i do částí programu, které nevyžadují exkluzívní premiérové uvedení. Svoje premiéry si už odbyly na jiném festivalu. „Přesná čísla budeme znát později. Letošní rok je skutečně specifický, neboť vedle aktuálně přihlášených titulů se ozývají i zástupci filmů, o kterých jsme jednali v loňském roce,“ říká umělecký ředitel MFF KV Karel Och. „Jejich kariéry byly buď krátké nebo žádné, chceme dát šanci i jim, vnímáme to jako zodpovědnost festivalů obecně. Na každý pád filmů je více než dost a my jsme rádi, že je z čeho vybírat,“ doplňuje.

Přetrvávající nejistota z vývoje pandemie ale dopadá i na filmový průmyslu. Festivaly přistupují ke změnám dat a posunům v kalendáři masivně. V pozdějším, než původně plánovaném termínu, se letos odehraje i festival v Cannes, úplně jinou formou se vydá ten berlínský. Podle Karla Ocha to má vliv na přístup producentů a zahraničních distributorů filmu, ale zájem o Vary rozhodně neupadl. „Řada z nich se rozhodla čekat na dobu, kdy se situace zlepší, nicméně s většinou z nich jsme ve spojení a o možnostech uvedení živě diskutujeme,“ vysvětluje.

Festival v Karlových Varech je pro filmaře letos o to atraktivnější, že se počítá prioritně s uvedením filmů v kinosálech za přítomnosti diváků. A nikoli předem deklarovanou online formou, po které částečně sáhnou například organizátoři letošního Berlinale.

Dorazí hvězdy?

Současná vysoká čísla nakažených a vývoj epidemie v České republice ale nenahrávají té části festivalu, na kterou se těší kovaní fanoušci filmu obzvlášť. Zvaní zahraničních hostů a delagcí. „V současné době, kdy je Česká republika ve světě vnímána jako země s nejhorší covidovou situací, nepřipadá nám zatím vhodné oslovovat koholiv s pozváním,“ připouští výkonný ředitel festivalu Kryštof Mucha. „Také při konzultacích s našimi zahraničními spolupracovníky jsme dostali doporučení s pozváními vyčkat, protože celý svět čeká, jak se bude situace nadále vyvíjet,“ doplňuje. Jednání s hosty by se měla rozběhnout ve chvíli, kdy bude jasnější, v jaké režimu se bude moci cestovat a jaká opatření budeme muset obecně dodržovat. „Těch otázek je hodně. Předpokládáme, že případná pozvání budou tedy spíše formou last minute podle aktuálního vývoje situace,“ uzavírá Kryštof Mucha.