V soutěži se naopak objeví dva domácí zástupci – adaptace knihy Jáchyma Topola Citlivý člověk v režii debutanta Tomáše Kleina a Úsvit Matěje Chlupáčka odehrávající se ve 30. letech v továrně, jejíž stavbu naruší záhadný nález.

„Úsvit je snímek natočený moderním způsobem a velmi suverénně. Citlivý člověk je zdařilým výsledkem nesnadné adaptace známé knihy. Na poli režie v něm debutoval producent podepsaný mimo jiné pod snímkem o Janu Němci Vlk z Královských Vinohrad,“ okomentoval volbu Karel Och.

Russell Crowe
Filmový festival ve Varech: Nabídne gejzír zážitků, dorazí i Russell Crowe

Spolu s oběma filmy budou mít na festivalu premiéru i další české projekty: sci-fi Roberta Hloze Bod obnovy, která se s úspěchem prezentovala na trhu na právě skončeném festivalu v Cannes, kde ji zakoupili zákazníci z několika různých zemí, dále Hadí plyn Davida Jařaba na motivy novely Josepha Conrada Srdce temnoty a novinka Jana Vejnara a Tomáše Pavlíčka Přišla v noci.

Zdroj: Youtube

Do programu byl zařazen i dokument Roberta Kirchhoffa ze slovensko-české koprodukce Všichni lidé budou bratři, který je vynalézavým portrétem Alexandera Dubčeka.

„Stejně jako každý rok i letos smekáme před neutuchající kreativitou tvůrců všech generací z nejrůznějších koutů světa a doufáme, že výběr jednatřiceti nových snímků napříč hlavním programem diváky nadchne,“ řekl ředitel Och.

Leonardo DiCaprio v Cannes.
V Cannes se vařily emoce: Fanynky pískaly na DiCapria, senioři na Macrona

Mezi vybranými filmy bude i německo-libanonský Tanec na okraji sopky, vracející se k šokující explozi v bejrútském přístavu v srpnu 2020, nebo severská Hypnóza o dívce, jež se pomocí hypnózy chtěla odnaučit kouřit, ale propadla se do nečekaných dimenzí.

Bulhaři přivezou svůj pohled na praktiky takzvaných šmejdů.

V programu diváci najdou také díla uznávaných tvůrců z festivalů v Cannes, Berlíně nebo Sundance i tvorbu talentovaných debutantů.

Připomeňte si zahájení loňského ročníku karlovarského filmového festivalu:

Čestný host v porotě 

V porotě zasedne čestný host – americká herečka Patricia Clarksonová, která se do Varů vrátí už podruhé. „Během své první návštěvy byla moc spokojená a chtěla se na festival ještě podívat. Jsme potěšeni, že přijala post v hlavní porotě,“ řekl Och o herečce známé mimo jiné ze série Ostré předměty a z filmů Panna nebo orel, Řidičský průkaz a Když promluvila.

Patricia Clarkson na Mezinárodním filmovém festivalu v Karlových VarechPatricia Clarkson na Mezinárodním filmovém festivalu v Karlových Varech, 2019Zdroj: se svolením KVIFF

Mezinárodní filmový festival se uskuteční v Karlových Varech od 30. června do 8. července, v zahajovací znělce účastníci uvidí Johnnyho Deppa.