Městský kluk, pověšený na mobilu, s nímž chodí spát i jíst, a pro kterého je les otrava. Záleží ovšem na kamarádech a náhodě, nakonec ta příroda nemusí být zas tak strašná. Děti, kterým usnou rodiče a je na nich, jak se protlučou životem. Teenager smýkaný náročným sportovním tréninkem, ambiciózním otcem i šikanou v hokejovém mužstvu. Nebo kluk v zajetí internetu a kompromitujících videí. S hrdiny aktuálních filmů se celkem bez potíží dokáže dětský či dospívající divák ztotožnit.

Příběh pro všechny

A nemusí to být jen ostré hrany a velká dramata. Kina byla sice přes sedm měsíců zavřená, přesto mnohým neunikly třeba vtipné a přitom poučné Mlsné medvědí příběhy. Jejich autorky Alexandra Májová a Kateřina Karhánková s lehkostí i duchaplností svého mládí vyprávěly o medvědí dvojici z lesa, která společně loví lanýže, slaví Vánoce, a taky se pěkně hádá. Ale která umí zabrat, když je třeba, a zná cenu přátelství.

Tah na branku

7. října vstoupí do kin animovaná podívaná Myši patří do nebe, jejíž tvůrci Denisa Grimmová a Jan Bubeníček se rozmáchli opravdu velkoryse. Příběh myšky, kterou inspiruje tatínkova odvaha, má parametry zahraničního animáku.

Film podle knihy Ivy Procházkové provází od předpremiéry na Anifilmu nadšené ohlasy a baví se u něj i rodiče. Jak se takový film dělá? „Financování dětského filmu je u nás těžké,“ přiznává Grimmová. „Ale my chtěli kvalitní podívanou srovnatelnou se světem, žádný minipříběh na koleni, kde bychom museli vysvětlovat, proč je na něm vidět mizerný rozpočet a chyby. S pořádnou hudbou, animací a akčním dobrodružstvím.“

O dva týdny později vstoupí do kin další domácí animovaný snímek - Moje slunce Mad. Michaela Pavlátová vypráví o přátelství Češky v afghánské rodině a malého chlapce a díky vtipnému nadhledu i poutavosti exotického prostředí ho ocení i starší dětští diváci. I tady to byl běh na dlouhou trať, který s evyplatil. Proč se těmto tvůrcům, kteří myslí i na mladší publikum, daří? Důvodů je několik. Kuráž, trpělivost, tah na branku a finanční podpora.

Podpora a kuráž

Právě ta se v poslední době v dětské tvorbě daří. Jak ze strany producentů (u „myší“ zapracoval Vladimír Lhoták), tak různých fondů. Vedle České televize je to Kreativní Evropa MEDIA a především Státní fond kinematografie, který nyní více přeje i animované produkci.

Také Filmová nadace letos poprvé ocenila příběh pro děti Boží posel. Scénář k originální pohádce chystá spoluautorka dokumentu V síti Bára Chalupová s bratrem Markem. Plánují „dobrodružnou pohádku o odvážném vynálezci z dob Marie Terezie, u níž si rodiče nesednou do baru, ale půjdou se s chutí dívat s dětmi“.

I Ondřej Cihlář a Jan Látal sepsali příběh o odvaze. Hra o světlo se odehrává v roce 1949 a skauti převlečení za pionýry tu jedou převzít do příhraniční zóny betlémské světlo, v dané době dosti nebezpečný podnik. Další oceněný scénář pro mladší diváky, který si ovšem - podobně jako Boží posel – musí na realizaci teprve počkat.

Nápadů i filmařské kuráže je zkrátka dost, dětská tvorba zažívá renesanci. Teď ještě aby vydrželi producenti a finanční zdroje.