Městský kluk, pověšený na mobilu, s nímž chodí spát i jíst, a pro kterého je les otrava. Záleží ovšem na kamarádech a náhodě, nakonec ta příroda nemusí být zas tak strašná. Děti, kterým usnou rodiče a je na nich, jak se protlučou životem. Teenager smýkaný náročným sportovním tréninkem, ambiciózním otcem i šikanou v hokejovém mužstvu. Nebo kluk v zajetí internetu a kompromitujících videí. S hrdiny aktuálních filmů se celkem bez potíží dokáže dětský či dospívající divák ztotožnit.

Příběh pro všechny

A nemusí to být jen ostré hrany a velká dramata. Kina byla sice přes sedm měsíců zavřená, přesto mnohým neunikly třeba vtipné a přitom poučné Mlsné medvědí příběhy. Jejich autorky Alexandra Májová a Kateřina Karhánková s lehkostí i duchaplností svého mládí vyprávěly o medvědí dvojici z lesa, která společně loví lanýže, slaví Vánoce, a taky se pěkně hádá. Ale která umí zabrat, když je třeba, a zná cenu přátelství.

Tah na branku

7. října vstoupí do kin animovaná podívaná Myši patří do nebe, jejíž tvůrci Denisa Grimmová a Jan Bubeníček se rozmáchli opravdu velkoryse. Příběh myšky, kterou inspiruje tatínkova odvaha, má parametry zahraničního animáku.

Teskně hučí Niagára. Vítěz aukce klapek ve Zlíně
Teskně hučí Niagára. Dražbu klapek na zlínském festivalu vyhrál Čtyřlístek

Film podle knihy Ivy Procházkové provází od předpremiéry na Anifilmu nadšené ohlasy a baví se u něj i rodiče. Jak se takový film dělá? „Financování dětského filmu je u nás těžké,“ přiznává Grimmová. „Ale my chtěli kvalitní podívanou srovnatelnou se světem, žádný minipříběh na koleni, kde bychom museli vysvětlovat, proč je na něm vidět mizerný rozpočet a chyby. S pořádnou hudbou, animací a akčním dobrodružstvím.“

O dva týdny později vstoupí do kin další domácí animovaný snímek - Moje slunce Mad. Michaela Pavlátová vypráví o přátelství Češky v afghánské rodině a malého chlapce a díky vtipnému nadhledu i poutavosti exotického prostředí ho ocení i starší dětští diváci. I tady to byl běh na dlouhou trať, který s evyplatil. Proč se těmto tvůrcům, kteří myslí i na mladší publikum, daří? Důvodů je několik. Kuráž, trpělivost, tah na branku a finanční podpora.

Podpora a kuráž

Právě ta se v poslední době v dětské tvorbě daří. Jak ze strany producentů (u „myší“ zapracoval Vladimír Lhoták), tak různých fondů. Vedle České televize je to Kreativní Evropa MEDIA a především Státní fond kinematografie, který nyní více přeje i animované produkci.

Také Filmová nadace letos poprvé ocenila příběh pro děti Boží posel. Scénář k originální pohádce chystá spoluautorka dokumentu V síti Bára Chalupová s bratrem Markem. Plánují „dobrodružnou pohádku o odvážném vynálezci z dob Marie Terezie, u níž si rodiče nesednou do baru, ale půjdou se s chutí dívat s dětmi“.

Veronika Žilková a Štěpán Kozub
Po čem toužíme. Štěpán Kozub a Jiří Langmajer jako hrdinové dvou nových filmů

I Ondřej Cihlář a Jan Látal sepsali příběh o odvaze. Hra o světlo se odehrává v roce 1949 a skauti převlečení za pionýry tu jedou převzít do příhraniční zóny betlémské světlo, v dané době dosti nebezpečný podnik. Další oceněný scénář pro mladší diváky, který si ovšem - podobně jako Boží posel – musí na realizaci teprve počkat.

Nápadů i filmařské kuráže je zkrátka dost, dětská tvorba zažívá renesanci. Teď ještě aby vydrželi producenti a finanční zdroje.