Jedním z očekávaných trháků bude snímek Top Gun: Maverick, jehož premiéru posunul producent a protagonista filmu Tom Cruise naposledy loni koncem roku. Pokud budou diváci i covidová situace kinům nakloněni (hlavně v Americe, která bude mít rozhodující slovo), uvidíme pokračování legendární letecké romance koncem května.

Srážka s měsícem

V únoru nás každopádně vezme na záchrannou misi do vesmíru Roland Emmerich, tvůrce úspěšných filmů Den nezávislosti a Den poté. Jeho nová sci-fi Moonfall sice kopíruje oblíbený model à la „země v ohrožení“, místo asteroidu či komety se však bude na planetu řítit Měsíc. Fantazie filmařů zkrátka nezná mezí. Uvidíme, jak přesvědčivě tuhle katastrofu Emmerich odvypráví. Že půjde o solidní vizuální podívanou, na to vemte jed.

Návrat detektiva

Vrátí se i věhlasný detektiv Hercule Poirot. Tentokrát na palubu parníku ve slavném příběhu Smrt na Nilu. Ujal se ho opět nadšený vyznavač díla Agathy Christie, britský herec a režisér Kenneth Branagh, který se chopí režie i hlavní role.

Dokument o prostitutce Anny.
Anny. Dokument o stárnoucí prostitutce šokuje i udivuje upřímností hrdinky

Zvířata pasoucí se poklidně mezi travami, monumentální brontosauři s ladnými krky, tyranosauří matka bránící mládě, jež rozčílilo velkého ještěra. Pak střih a noční štvanice na dinosaura. A hodně neobvyklý divák v letním autokině – tyranosaurus. Tak vypadá prvních pět minut filmu Jurský svět: Nadvláda. Do kin by měl vstoupit v červnu a podle tvůrců půjde o poctu celé šestidílné sérii.

Batmanova rodina

Na jaře se v černém fáru přiřítí Batman a bude mu pěkně horko. Nenápadný sluha Alfred odhalí své tajemství a pod drobnohledem bude i Waynova čili Batmanova rodina. Producenti tvrdí, že jejich ambicí bylo překonat Nolanova Temného rytíře. No, uvidíme, laťka je vysoko.

Rodinnému publiku udělá nejspíš radost parta svérázných žlutých hrdinů, kteří si za všech okolností vědí rady a ještě trousí vtipné hlášky. Animovaný film Mimoni: Přichází padouch signalizuje už svým názvem, oč tu půjde.

Na září je plánován další akční hit slibný pro tržby kin, Mission Impossible 7, rovněž několikrát odložený. Tom Cruise ho točil během lockdownu 2020 mimo jiné v Benátkách.

Drama na horách

Z domácích filmů se můžeme těšit na Poslední závod, důstojnou rekonstrukci tragického osudu českých lyžařů Hanče a Vrbaty, k nimž patří i opomíjený německý závodník Rath. Odložená premiéra filmu by měla proběhnout v únoru.

Ondřej Brousek, Antonie Formanová a Martin Pechlát ve filmu Okupace
Okupace, Mad, nebo Zátopek? Čeští filmoví kritici vyhlásili nominace

V červenci se dočkáme výpravného snímku Il Boemo. Petr Václav v něm přibližuje dramatický příběh skladatele Josefa Myslivečka, zavede nás do slunné Itálie, kde hudebník žil, tvořil a nakonec v zapomnění zemřel. Ztvárnil ho Vojtěch Dyk.

Betlémské světlo

České komedie trochu upadají. Že divák už každou slaboduchost neskousne, ukázal na sklonku roku Šťastný nový rok 2, na který přišlo jen pár desítek tisíc lidí. Lepší návštěvnost si kinaři slibují od novinky Jana Svěráka.

Betlémské světlo se objeví na plátně 3. března. Režisér si tentokrát poskládal scénář sám, zahrál si škatulata s povídkami svého otce Zdeňka, přičemž jedna dala název celému filmu. Literární postavy hlavního hrdiny se začnou zjevovat v jeho reálném životě a dost mu ho ztrpčují. Hlavních rolí se vedle Zdeňka Svěráka zhostili Vojtěch Kotek, Tereza Voříšková a Daniela Kolářová.

Husita amerického střihu

Očekávání i obavy provázejí domácí velkofilm Jan Žižka, s jehož premiérou producent a režisér v jedné osobě Petr Jákl rovněž taktizuje. Řídí se navíc rozhodnutím amerických partnerů. Zatím to vypadá, že vojevůdce v podání herce Bena Fostera, doprovázený hvězdnou sestavou, vtrhne na plátna letos v říjnu.

Logo internetové  televize Netflix
Ukrajinka, co krade? Emily in Paris čelí kritice kvůli stereotypní postavě

„Nesmírně nám kromě Fostera pomohl i nástup Michaela Cainea na palubu projektu. Jeho jméno fungovalo při oslovování dalších herců. Měl jsem z něj respekt, ale odzbrojil mě nevídanou pokorou,“ skládá hold Britovi Petr Jákl, jenž koncipoval film hlavně jako akční podívanou.

Připomeňme, že původně český snímek se kvůli financím různě vyvíjel a scénář se přepisoval, aby zaujal i světové publikum. Z 90 milionů se rozpočet vyšplhal na částku přes 300 milionů korun. Uvidíme, co Žižka za ty prachy předvede.