Milostné trable, žertovné vesnické pábení a animovaný děda s balonem – to jsou tři premiéry, které uvidíme v kinech tento týden od čtvrtka.

Milenci režiséra Jamese Graye se odehrávají v Brooklynu a exceluje v nich hlavně Joaquin Phoenix v roli rozervaného Leonarda. Po nezdařeném pokusu o sebevraždu žije muž u rodičů, kteří ho zahrnují láskou, ale jeho vnitřnímu rozpoložení příliš nerozumějí. Už tak nesnadnou situaci si Leonard ztíží milostným dilematem – když se ocitne mezi dvěma ženami. Ty si zahrály Gwyneth Paltrowová a Vinessa Shawová, v postavě Ruth uvidíme Isabellu Rosselliniovou.

Vábení jelenů

Domácí novinka Muži v říji, ironická komedie Roberta Sedláčka, se trefuje do vesnických poměrů a vztahů, zastupitelských tanečků na malé české scéně a maloměšťáckých povah a sebeklamů. Jeho film je sice delší, než by bylo zdrávo, pohled na kuriózní pinožení venkovanů kolem jedné vynucené soutěže ve vábení jelenů přesto místy příjemně baví.

Zasloužili se o to mnozí herečtí aktéři – Pavel Zedníček jako starosta, Jaroslav Plesl alias odzbrojující poeta zahleděný do místní půvabné hostinské, manželské duo v podání Jaromíra Hanzlíka a Marty Vančurové, Petr Váša coby místní blázen nebo Igor Bareš ve skvostné karikatuře blíže neurčeného premiéra.

Třetí premiéra, respektive animovaný dům s dvěma nájemníky nesoucí se vzduchem pomocí mnoha balonků, k nám přilétá ze studia Pixar. Snímek Vzhůru do oblak se s úspěchem představil už na festivalu v Cannes, teď si dobrodružství jeho hrdinů, kteří putují díky tisícům balonků s malým domkem světem, můžeme vychutnat také u nás.

Jde o první film společností Disney a Pixar, který je natočen v systému Disney Digital 3D a na jeho vzniku pracovalo téměř čtyři sta lidí, nejnáročnější fáze animace vytvářelo skoro sedmdesát animátorů. Vodopády snů, Carlův vysněný cíl cesty, jsou inspirovány Angel Falls ve Venezuele (s výškou přes 800 metrů jde o nejvyšší vodopády na světě). Tvůrci, včetně režiséra Pete Doctora, se v rámci příprav vypravili do Venezuely, aby prozkoumali „ztracený svět“ na stolových horách Tepui, kde se děj odehrává.

Vydařil se i český dabing – Carlovi propůjčil hlas Vladimír Brabec, role cestovatele Muntze se ujal Jan Skopeček, psíka Doga namluvil Pavel Liška. Za zmínku stojí, že do „role“ hrozivého rotvajlera Bety byl aganžován zpěvák Daniel Landa.