Franciszek Pieczka, jeden z nejuznávanějších polských herců, nositel řádu Bílého orla, se narodil 18. ledna 1928 ve slezské obci Godów, jen kousek od dnešní česko-polské hranice. Zprvu chtěl navázat na rodinnou hornickou tradici a šel pracovat na šachtu.

Později studoval na učilišti v Katovicích a poté na polytechnice v Gliwicích, ovšem zlákalo jej herectví a technická studia nedokončil.

Debutoval v roce 1954 ve filmu Andrzeje Wajdy Pokolení. V roce 1966 začal natáčet seriál Čtyři z tanku a pes, kde se zapsal postavou dobráckého tankisty Gustlika Jeleńia. Čeští diváci jej mohou znát také z filmu Haliny Pawlowské Díky za každé nové ráno. 

Držitel polské ceny

Přestože byl seriál Čtyři z tanku a pes hodně prorežimní, je v Polsku dodnes jedním z nejoblíbenějších, což se ukázalo v plebiscitu v roce 1995. O 20 let později se Franciszek Pieczka stal laureátem polské Filmové Ceny orla udělované žijícím umělcům.

| Video: Youtube

V roce 2013 byl Pieczka hostem na Zámečku v Petrovicích u Karviné při příležitosti jeho otevření, kde zpíval také Karel Gott.